0

Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Ντάριλ Μέικον: Για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό επιθετικά, όμως δημιουργικά και στην άμυνα ήταν θετικός, έχοντας 8 ασίστ και πιέζοντας όποιον αντίπαλο μάρκαρε, όντας μάλιστα και ψύχραιμος στις βολές στο τέλος του παιχνιδιού. Βαθμός: 6

Βασίλης Καββαδάς: Μπορεί να έπαιξε μόλις 12:53 στην αναμέτρηση, αλλά ήταν ικανός να δώσει ενέργεια στον Παναθηναϊκό, να ξεσηκώσει την εξέδρα και να δώσει πολύτιμες λύσεις στο «τριφύλλι», κερδίζοντας μάχες κάτω από τις δύο ρακέτες και ολοκληρώνοντας το ματς με 7 πόντους και 6 κερδισμένα φάουλ. Ο Έλληνας σέντερ δέχθηκε στο φινάλε του ματς την «δολοφονική» αγκωνιά από τον Ρίτσι, στην οποία έκλεισαν τα μάτια οι διαιτητές. Βαθμός: 7

Λεωνίδας Κασελάκης: Είχε συγκεκριμένη αποστολή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, να ποστάρει κάθε αντίπαλο που τον μάρκαρε, αφού σχεδόν σε όλα τα «match up» είχε πλεονέκτημα ύψους. Τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό με 7 πόντους και ένα πεντακάθαρο φάουλ στο φινάλε από τον Ντιλέινι που δεν σφυρίχτηκε. Βαθμός: 6

Οκάρο Ουάιτ: Πρόσθεσε πολλή ενέργεια στον Παναθηναϊκό τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Ολοκλήρωσ το ματς με 11 πόντους, έχοντας 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ήταν από τους πρωταγωνιστές στην επιστροφή του «τριφυλλιού« στην τελευταία περίοδο  Βαθμός: 7

Νεμάνια Νέντοβιτς: Έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό στο πρώτο ημίχρονο, όντας εξαιρετικά άστοχος για τα δικά του δεδομένα με 1/6 τρίποντα, στα τελευταία λεπτά όμως δήλωσε «παρών», πέτυχε καθοριστικά σουτ, είχε το κλέψιμο πάνω στον Ντιλένι που έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και ήταν και πάλι από τους κορυφαίους. Βαθμός: 8

Τζέρεμι Έβανς: Δεύτερο συνεχόμενο κακό παιχνίδι από τον Αμερικανό φόργουορντ, που δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του παιχνιδιού και δεν βοήθησε στα 8:57 που αγωνίστηκε. Βαθμός: 4

Γιώργος Παπαγιάννης: Η «κολώνα» του Παναθηναϊκού στην κακή δεύτερη περίοδο και ο λόγος που η Αρμάνι εν ξέφυγε περισσότερο στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο. Είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες και δεν επέτρεπε σε κανέναν να πλησιάσει στη ρακέτα. Βαθμός: 8

Νεοκλής Αβδάλας: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Λευτέρης Μαντζούκας:  Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Νίκος Χουγκάζ: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Χάουαρντ Σαντ Ρος: Πολύ άστοχος επιθετικά και σε προσπάθειες που δεν παίρνει κιόλας συχνά, με τον Κουβανό άσο να στέκεται ωστόσο στο ύψος του στην άμυνα, πιέζοντας σε κάθε μπάλα και βάζοντας ενέργεια στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Βαθμός: 6

Πρίφτης: «Είχαμε σθένος, παλέψαμε – Πρέπει να βελτιωθεί στην πνευματική ετοιμότητα ο Μέικον»

Πρωτιά μέσα στο Παλατάκι για τον Παναθηναϊκό!