0

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 σετ στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ στα πλαίσια του πρώτου τελικού του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Μία «καθαρή» νίκη μακριά από το νταμπλ το «τριφύλλι»!

Η αναμέτρηση:

Με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 3-5 στο ξεκίνημα του ματς. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί και προσπέρασαν με 9-7. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ σταμάτησε την επίθεση του «τριφυλλιού», με τον «δικέφαλο» να φτάνει στο +3 (14-11). Ο κερδισμένος πόντους του Ρανγκέλ πάνω στο φίλε έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια (17-17), με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Θανάση Πρωτοψάλτη, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 21-22. Το πρώτο σετ οδηγήθηκε στην παράταση (24-24) και εν τέλει ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 με 28-26.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά (5-5) στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Το +4 του ΠΑΟΚ (11-7) ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +6 (18-12), με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το σετ. Τελικά, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε εύκολα το δεύτερο σετ (25-20) και έκανε το 2-0.

Οι «πράσινοι» μπήκανε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 2-5. Με έξυπνο χτύπημα του Πρωτοψάλτη, το «τριφύλλι» έφτασε στο +4 (4-8). Η επίθεση του Μπαρνς έριξε την διαφορά στους δύο (9-11) για τους γηπεδούχους. Με επίθεση του Πρωτοψάλτη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 14-15. Η συνέχεια του σετ ήταν… δραματική, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και το «τριφύλλι» να έχει ισχνό προβάδισμα (19-21). Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο σετ με 22-25 και μείωσε σε 1-2.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 4-6 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ Με επίθεση του Αλέξανδρου Ράπτη, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +3 (9-12). Στην συνέχεια του σετ, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ (16-16). Με επίθεση του Ρανγκέλ, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 18-20. Ο κερδισμένος πόντους του Ράπτη από την πίσω ζώνη διαμόρφωσε το 20-23. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2 σετ με 22-25.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1 στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ. Η επίθεση του ασταμάτητου Ούντρις ανέβασε την διαφορά στους πέντε (7-2). Ένα σερί τριών πόντων έριξε την διαφορά στους δύο (7-5), με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στο σετ. Ο άσσος του Πετρέα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (10-7). Τελικά, οι Θεσσαλονικείς κατέκτησαν το σετ (15-9) και πήρανε την νίκη με 3-2.

Τα σετ: 28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-9