0

Τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών έφτασε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε ένα εύκολο πέρασμα από τη Λαμία, νικώντας την ομώνυμη ομάδα με 3-0 σετ (21-25, 15-25, 22-25), στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα δύο σετ δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα της Λαμίας όντας κυριαρχική, αποκτώντας παράλληλα προβάδισμα ασφάλειας.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας, στο πρώτο σετ, αν και βρέθηκαν στο -3 (6-3), με ένα επιθετικό ντεμαράζ έφτασαν να προηγούνται με τέσσερις πόντους (12-16), διαφορά την οποία διεύρυναν στη συνέχεια (17-22). Το σετ… έκλεισε με σκορ 25-21 για τις «πράσινες», μετά από μείωση του σκορ από τις γηπεδούχες (21-22).

Παρόμοια έκβαση με το πρώτο σετ είχε το δεύτερο, με τον Παναθηναϊκό αποκτά προβάδισμα πέντε πόντων από πολύ νωρίς (8-13), το οποίο διεύρυνε στους εννέα πόντους (11-20). Το σετ, για τις παίκτριες του Μπράνκο Γκάιτς τελείωσε με σκορ 25-15, για το 2-0 στα σετ.

Σε αντίθεση με τα πρώτα δύο σετ, οι γηπεδούχες έδειξαν τεράστια αντίσταση στο τρίτο σετ, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Παναθηναϊκού. Οι παίκτριες της Λαμίας, σαφώς πιο… άνετες και χωρίς άγχος, ήταν πολύ ανταγωνιστικές έχοντας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ το προβάδισμα.

Έφτασαν να προηγούνται με τέσσερις πόντους (14-10), ενώ βρέθηκαν τέσσερις πόντους μακριά από την κατάκτηση του σετ όντας στο +3 (21-18) από τις «πράσινες». Ωστόσο, όταν η Μάρετ Γκρόθες πήγε στη θέση σερβίς για τον Παναθηναϊκό, η διαφορά των τριών πόντων εξανεμίστηκε με την ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς να αποκτά προβάδισμα δύο πόντων (21-23). Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκό δεν έχασε το προβάδισμα, κλείνοντας το σετ με 25-22 και το παιχνίδι με 3-0.

Τα σετ:21-25, 15-25, 22-25

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 3 (3/7 επ.), Μέμπους 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Περέιρα 11 (11/24 επ.), Βαρμπάνοβα 5 (4/19 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 8% άριστες), Λίβινγκστον 11 (8/27 επ., 3 άσσοι, 56% υπ. – 18% άριστες), Μητακίδου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Κουτρουμπή, Κτιστάκη, Γκόλτσιου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάφου 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Ανάε 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 24% άριστες), Γκρότους 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 33% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/4 επ.), Ανθούλη 16 (13/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέντιτς 11 (6/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. – 56% άριστες), Νικολογιάννη, Μεταξά 1 (1 μπλόκ).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο GoogleNews στο Facebook στο Twitter στο Instagram

Ράντονιτς: «Ο Ομπράντοβιτς είναι ο καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη»

Θύρα 13: «Νίκη ενάντια στους πέτσινους που κλέβουν τις Κυριακές μας και τα παιδιά τους»