0

Ο Παναθηναϊκός ντούμπλαρε τις νίκες του κόντρα στον Μίλωνα, με σκορ 3-2 σετ, και «σφράγισε» με 2×2 το εισιτήριο για τον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει πολύ δυναμικά και να εκμεταλλεύεται τα κακά σερβίς των παικτών του Μίλωνα. Το «τριφύλλι» απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο διατήρησε έως τα τέλη του σετ, με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση και στην τελική ευθεία του να ισοφαρίζουν σε 19-19.

Οι παίκτες του Μίλωνα κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ (22-21), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον τελευταίο λόγο, με τους πόντους του Ερνάντες. Το σετ έκλεισε με σκορ 25-22 υπέρ του Παναθηναϊκού, μετά από παράβαση τριών μέτρων του Μολίνα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, μιας και τα όρια είχαν στενέψει όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση. Οι Νεοσμυρνιώτες πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (10-5), το οποίο προσπάθησε να διατηρήσει.

Βέβαια, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, ανέτρεψε το σκορ και βρέθηκε σε θέση οδηγού, αποκτώντας διαφορά δύο πόντων (19-21). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε από τους φιλοξενούμενους, για να κλείσει και το σετ με σκορ 25-23, το οποίο τους έδωσε την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Μετά το τέλος της πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πραγματοποίησε ροτέισον, με σκοπό να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες ενόψει της ευρωπαϊκής αναμέτρησης με την Οριόν την Τετάρτη (25/1). Το γεγονός αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν με σχετική άνεση τα επόμενα δύο σετ, με 25-21 και 25-17 αντίστοιχα και να οδηγήσουν την αναμέτρηση στο tie-break.

Εκεί, οι δύο ομάδες έχοντας κάνει εκτεταμένο ροτέισον ήταν κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει δύο φορές προβάδισμα δύο πόντων (9-11 και 11-13). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά και με σκορ 15-12 έκλεισαν το tie-break για το τελικό 3-2 στα σετ.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 25-21, 25-17, 12-15

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιν 5π. (4/9επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 8 (8/12επ.), Μολίνα 18 (17/32επ., 1 άσσος, 59%υπ., 26%αρ.), Εφραιμίδης 5 (4/9επ., 1 άσσος, 29%υπ.), Χερ 2 (1/1επ., 1 άσσος) / Χανδρινός 53%υπ., 35%αρ.), Θεοδόσης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Σεμιτέκολος, Δημητούλης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Μάρκου 6 (6/20επ.), Νανόπουλος 15 (9/16επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 44%υπ., 25%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 5π. (4/10επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 44%αρ.), Πετρέας 2 (2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (6/13επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 15 (11/19επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 42%υπ., 27%αρ.), Ερνάντεζ 12 (9/15επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 76%υπ., 44%αρ.), Σερεμέτης, Γεωργίου, Μπάσης 5 (3/7επ., 2 άσσοι), Μάρκου 7 (5/20επ., 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 8 (8/18επ., 55%υπ., 20%αρ.).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο GoogleNews στο Facebook στο Twitter στο Instagram