0

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το «χρυσό» σετ (15-12) κόντρα στην Οριόν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του CEV Challenge Cup. Μαγική ατμόσφαιρα από την Θύρα 13, η οποία έσπρωξε τους «πράσινους» προς την πρόκριση!

Στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στην Ολλανδία, το «τριφύλλι» είχε επικρατήσει με 1-3 σετ.

Το έργο των «πρασίνων» παρ’ ότι έμοιαζε σήμερα εύκολο, μόνο εύκολο δεν αποδείχτηκε στην διάρκεια του ματς. Οι Ολλανδοί κέρδισαν το ματς με 0-3 σετ και η πρόκριση κρίθηκε στο «χρυσό» σετ, όπου ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 15-10.

Η αναμέτρηση:

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε τον Σάντερ αντί του Φράγκου στην βασική εξάδα του «τριφυλλιού». Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-6 στο στο πρώτο σετ. Με εντυπωσιακή επίθεση του Κόβαρ, οι «πράσινοι» πλησίασαν στον πόντο (8-9), με τους Ολλανδούς όμως να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα (9-11). Μέχρι τα μέσα του σετ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (14-16). Το 17-20 ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Εν τέλει, η Οριόν κατέκτησε το πρώτο σετ με 22-25 και έκανε το 0-1.

Οι «πράσινοι» μπήκανε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 5-1. Με άσσο του Ερνάντεζ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με πέντε πόντους (12-7). Οι Ολλανδοί «έτρεξαν» ένα σερί και πλησίασαν στον πόντο (15-14). Με επίθεση του Σάντερ, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 17-17. Το 21-23 ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 23-23, με την τεχνικό της Οριόν να καλεί με την σειρά της τάιμ άουτ. Εν τέλει, οι Ολλανδοί κατέκτησαν και το δεύτερο σετ (23-25) κάνοντας το 0-2.

Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 2-6. Το 5-10 ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο σε τάιμ άουτ. Με επίθεση του Κόβαρ, το «τριφύλλι» μείωσε σε 9-16, με την Οριόν να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Το μπλοκ του Φράγκου διαμόρφωσε το 15-20, όμως οι Ολλανδοί με δύο συνεχόμενους πόντους έκαναν το 15-22. Το 18-23 ανάγκασε την τεχνικό της Οριόν να καλέσει τάιμ άουτ. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν και το τρίτο σετ (20-25) κάνοντας το 0-3, με την πρόκριση να κρίνεται στο «χρυσό» σετ.

Με πλασέ του Φράγκου, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 2-1 στο ξεκίνημα του «χρυσού» σετ. Το μπλοκ του Ρανγκέλ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (4-2) στον Παναθηναϊκό ενώ η επίθεση του Φράγκου διαμόρφωσε το 5-2. Το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φράγκου έκανε το 7-3, με τον Παναθηναϊκό να είναι σταθερά μπροστά. Η επίθεση του Κόβαρ έδωσε διπλό σκορ στον Παναθηναϊκό (8-4), με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πλευρές. Το 9-4 ανάγκασε την τεχνικό της Οριόν να καλέσει τάιμ άουτ. Ο άσσος του Μπάση εκτόξευσε την διαφορά στο +7 (11-4), με τον «Άγιο Θωμά» να έχει πάρει φωτιά. Η άστοχη επίθεση του Κόβαρ μείωσε το «πράσινο» προβάδισμα στους πέντε (11-6). Με άσσο του Φελίτσιμο, οι Ολλανδοί μείωσαν στους τέσσερις (12-8), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Ολλανδοί μείωσαν στους τρεις (13-10), με τον Έλληνα τεχνικό να καλεί νέο τάιμ άουτ. Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το «χρυσό» σετ με 15-11 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του CEV Challenge Cup.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 20-25, 15-12

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Σάντερ 6 (6/9 επ., 40% υπ. – 0% άριστες), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (3/6 επ.), Ρανγκέλ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ. – 14% άριστες), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φράγκος 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 8% άριστες).

ΟΡΙΟΝ (Γιοχάνα Βαν Χίντουμ): Βαν Ντερ Χαμ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βόρτελμποερ 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Κλάσκι 2 (2 άσσοι), Καϊσλασάλο 17 (16/29 επ., 1 άσσος), Βόικστρα 19 (17/24 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. – 19% άριστες), Φελιτσίσιμο 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες) / Μπλίκερ (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Χελντ, Ζούντγκεστ 2 (2/2 επ.).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο GoogleNews στο Facebook στο Twitter στο Instagram

Βαρύ πρόστιμο στον Παναθηναϊκό για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Ανδρεόπουλος: «Διανύουμε μια πολύ δύσκολη περίοδο, ο Ερνάντες έπαιζε τραυματίας»