0

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά, έχασε 0-3 από την ολλανδική Οριόν την οποία αντιμετώπισε με υπεροψία αλλά στο χρυσό σετ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup με 15-12 με καθοριστικό τον Φράγκο και «εκτός» επίθεσης τον Ερνάντεζ που έφυγε με πρόβλημα στη γάμπα.

Δια πυρός και σιδήρου πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Challenge Cup πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Οριόν, παρά το γεγονός ότι έχασε με 3-0 σετ, καθώς κατέκτησε το «χρυσό» σετ με σκορ 15-12.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ νωθρά στην αναμέτρηση, με την Οριόν να βρίσκεται από νωρίς σε θέση οδηγού. Οι Ολλανδοί, με τον Φελιτσίσιμο να είναι σε πολύ καλή ημέρα, εκμεταλλεύτηκαν την ασταθής υποδοχή των «πράσινων», παίρνοντας διαφορά δύο πόντων στα μέσα του σετ (13-15). Το +2 της Οριόν μετετράπη σε +3 (17-20) για να κλείσει το σετ με πόντο του Φελιτσίσιμο με σκορ 25-22 για τους Ολλανδούς.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα, αποκτώντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων, ωστόσο η Οριόν κατάφερε να ισοφαρίσει (15-15). Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρήκαν εκ νέου ευρύ προβάδισμα, όμως στα τέλη του σετ είδαν τους Βάικστρα και Καϊσλάσαλο να φέρνουν… τούμπα το σκορ (22-21). Η Οριόν εν τέλει διατήρησε μία διαφορά δύο πόντων και κατέκτησαν με άσσο το δεύτερο σετ με σκορ 25-23.

Στο τρίτο σετ τα πράγματα δεν άλλαξαν καθόλου, όσον αφορά την απόδοση του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα η Οριόν να αποκτήσει από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας. Το γεγονός αυτό έκανε τους γηπεδούχους να αποδεχτούν το ενδεχόμενο σενάριο του «χρυσού» σετ και να… κρατήσουν δυνάμεις, χάνοντας τελικά με σκορ 25-20 το σετ.

Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ, οι γηπεδούχοι των δύο μπλοκ σε όλο το ματς, κατάφεραν να πάρουν πέντε πόντους από μπλοκ και με τους Κόβαρ και Φράγκο να είναι οι κύριοι εκφραστές της «πράσινης» επίθεσης κατέκτησαν… αέρα τεσσάρων πόντων. Το «χρυσό» σετ κατακτήθηκε από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έτσι «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 20-25 / 15-12

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Σάντερ 6 (6/9 επ., 40% υπ. – 0% άριστες), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (3/6 επ.), Ρανγκέλ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ. – 14% άριστες), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φράγκος 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 8% άριστες).

ΟΡΙΟΝ (Γιοχάνα Βαν Χίντουμ): Βαν Ντερ Χαμ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βόρτελμποερ 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Κλάσκι 2 (2 άσσοι), Καϊσλασάλο 17 (16/29 επ., 1 άσσος), Βόικστρα 19 (17/24 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. – 19% άριστες), Φελιτσίσιμο 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες) / Μπλίκερ (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Χελντ, Ζούντγκεστ 2 (2/2 επ.).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο GoogleNews στο Facebook στο Twitter στο Instagram