0

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε (82-87) από την Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Σε πένθιμο κλίμα, οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης, αλλά στο τέλος γνώρισαν την ήττα με 70-90. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος πέτυχε φετινό ρεκόρ, σημειώνοντας 23 πόντους.

Η αναμέτρηση:

Με καλάθι και φάουλ του Γιώργου Καλαϊτζάκη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 8-6 στο ξεκίνημα του ματς. Τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ του Ζίζιτς δημιούργησαν πρόβλημα, με τους Τούρκους να προσπερνούν με 11-12. Με σουτ μέσης απόστασης του Ουίλιαμς, οι «πράσινοι» ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα με 16-15. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +3 (21-18).

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν… καυτός και με ακόμη ένα τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (27-23) στο «τριφύλλι». Το τρίποντο του Ματ Τόμας διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους επτά (32-25). Οι φιλοξενούμενοι… μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά και μείωσαν στον πόντο (34-33) ενώ το τρίποντο του Λάρκιν διαμόρφωσε το 34-36. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο -3 (40-43).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασαν την διαφορά στους εννιά (40-49). Ακόμη ένα εύστοχο σουτ του Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 46-54, με τους Τούρκους να είναι σταθερά μπροστά. Οι «πράσινοι» έκαναν μία… αντεπίθεση, με το καλάθι και φάουλ του Λι να ρίχνει τη διαφορά στους δύο (54-56). Οι Τούρκοι απάντησαν «τρέχοντας» νέο σερί και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να είναι πίσω στο σκορ με 56-66.

Το τρίποντο του Λάρκιν εκτόξευσε την διαφορά στους δεκαπέντε (57-72), με τον Χρήστο Σερέλη να καλεί τάιμ άουτ για να «ξυπνήσει» τους «πράσινους». Ακόμη ένα τρίποντο του εξαιρετικού Γκριγκόνις, έριξε την διαφορά στους δέκα (67-77), με το «τριφύλλι» να κάνει μία τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 82-87 από την Αναντολού Εφές για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Γιόβτσιτς – Πέρεθ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 40-43, 54-64, 82-87.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 3, Λι 19 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές), Παπαγιάννης 4 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 6 (0/3 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 3, Τόμας 8 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπέικον 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές), Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 23 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Μαντζούκας 5 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13 (3/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπομπουά 4, Σίνγκλετον 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 16 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκαζί 2, Κλάιμπερν 24 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πλάις 4, Εμπαγιέ 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζίζιτς 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντάνστον 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 11/23 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 24/28 βολές, 31 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 5 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 24/41 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/16 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Ντουέιν Μπέικον βρίσκεται σε πτωτική πορεία τις τελευταίες εβδομάδες, καταγράφοντας το χειρότερο -σε παραγωγικό επίπεδο- παιχνίδι του, με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ο 27χρονος φόργουορντ δεν ευστόχησε εντός παιδιάς στα τέσσερα σουτ που πήρε (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα), έβαλε μόλις 3/4 βολές, έχοντας ακόμη 2 ριμπάουντ στα 19’20” που έμεινε στο παρκέ.

Νικολογιάννης: «Ο Παναθηναϊκός θέλει μια νίκη με εμφάνιση σαν του Βόλου – Στα playoffs ο Βέρμπιτς»

Σερέλης: «Πρέπει να παίζουμε πάντα ομαδικά σε όλο τον αγώνα»