0

Αναλυτικά η βαθμολογία των παικτών του Παναθηναϊκού:

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης: Πάτησε το παρκέ για 9:21 λεπτά, όμως πέρα από ένα τρίποντο δεν κατάφερε και πάλι να δώσει βοήθειες στον Παναθηναϊκό και χρεώθηκε με εύκολα φάουλ στην άμυνα. «Τρύπα» και οι 1/4 βολές. Βαθμός: 3

Πάρις Λι: Δίχως και τον Ουόλτερς το «βάρος» της δημιουργίας έπεσε πάνω του, με τον Αμερικανό άσο να τα καταφέρνει και με το παραπάνω, μοιράζοντας 11 τελικές πάσες, έχοντας συνεργασίες με τον Παπαγιάννη και φτάνοντας το double-double και με 10 πόντους. Βαθμός: 9

Γιώργος Παπαγιάννης: Μακράν το καλύτερό του παιχνίδι φέτος, με τον αρχηγός του Παναθηναϊκού να είναι… σεληνιασμένος. Τελείωσε το ματς με 24 πόντους, κάνοντας career high, χωρίς να χάσει σουτ (7/7 δίπ., 3/3 τριπ., 1/1 βολή), έχοντας ακόμα 11 ριμπάουντ, κάνοντας… πάρτι και στις δύο ρακέτες, αλλά και από την περιφέρεια. Βαθμός: 10

Λευτέρης Μποχωρίδης: Ο Σερέλης ήθελε να δώσει ανάσες στον Πάρις Λι, αλλά ο Έλληνας άσος πέρα από ένα καλάθι και φάουλ δεν φάνηκε στο ματς και δεν είχε καμία επίδραση. Βαθμός: 4

Ντέρικ Ουίλιαμς: Ακόμα ένα ματς που έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, δείχνοντας πως είναι σε περίοδο ντεφορμαρίσματος. Ο Αμερικανός άσος είχε μόλις 5 πόντους, με 3 λάθη και δεν είχε τη συνηθισμένη του ενέργεια. Βαθμός: 4

Νίκος Παππάς: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Γιώργος Καλαϊτζάκης: Αγωνίστηκε για 6:50 λεπτά, πετυχαίνοντας 4 πόντους, αλλά χωρίς να φανεί στο παρκέ και σε σημεία που ο Παναθηναϊκός είχε πάρει διαφορές στο ματς. Βαθμός: 3

Ματ Τόμας: Ο Αμερικανός άσος δείχνει τα πόσα λάθη έκανε ο Ράντονιτς. Ο Τόμας ανεβαίνει σε κάθε εμφάνιση, έχει πλέον προσαρμοστεί και στις δύο πλευρές του παρκέ, είχε 12 πόντους με 3/5 τρίποντα και αν ο Παναθηναϊκός τον είχε και στην Basket League θα ήταν σε άλλο επίπεδο. Βαθμός: 9

Ντουέιν Μπέικον: Από τα… βαρομετρικά του χαμηλά, χωρίς όμως να πάρει και τραβηγμένες προσπάθειες και δίνοντας σε αρκετές στιγμές στο ματς το «βάρος» στην άμυνα.  Βαθμός: 6

Μάριους Γκριγκόνις: Έχει γίνει πλέον βαρόμετρο για τον Παναθηναϊκό στο νέο του ρόλο και είναι άκρως επιδραστικός. Εκεί που χρειάστηκε δήλωσε «παρών» και τελείωσε το ματς με 8 πόντους. Βαθμός: 7

Λευτέρης Μαντζούκας: Έχει ρόλο στην ομάδα και σε κάθε ματς βελτιώνεται, παίρνοντας και εμπειρίες και παραστάσεις. Ήταν αλάνθαστος στο τρίποντο (2/2), έβαλε το σώμα του στην άμυνα και είχε 8 πόντους. Βαθμός: 7

Αρτούρας Γκουντάιτις: Έδωσε πολύτιμες ανάσες στον Παπαγιάννη, έσπρωξε και στις δύο ρακέτες και κράτησε τον αρχηγό του Παναθηναϊκού φρέσκο για να κάνει… όργια στο παρκέ. Βαθμός: 5

Παναθηναϊκός – Μπάγερν Μονάχου 86-76: Νίκησε την Μπάγερν με «διαστημικό» Παπαγιάννη που τα έκανε όλα!