0

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-3 σετ την Θέτιδα Βούλας στα πλαίσια του πρώτου αγώνα των προημιτελικών της Volley League γυναικών.

Το «τριφύλλι» έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 1-3 σετ στην έδρα της Θέτιδας. Πλέον, οι «πράσινες» χρειάζονται μόλις δύο σετ για να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η αναμέτρηση:

Οι «πράσινες» μπήκανε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 3-6 στο πρώτο σετ. Η επίθεση της Ανάε ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (6-10), με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ. Ο κερδισμένος πόντους της Χάρντεμαν έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια (13-13) ενώ η Θέτιδα προηγήθηκε με πρώτο χρόνο της Παπαγεωργίου (17-16). Το τέλος του σετ ήταν αμφίρροπο, με τις γηπεδούχες – εν τέλει – να κάνουν το 1-0 με 25-23.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (8-8). Η επίθεση της Οικονομίδου έφερε την Θέτιδα στο +3 (13-10), με τον Παναθηναϊκό να απαντάει και με κερδισμένο πόντο της Ανθούλη να προσπερνάει (14-15). Οι δύο ομάδες μπήκανε στην τελική ευθεία του σετ μαζί (20-20), με το «τριφύλλι» να κάνει το 1-1 μετά από ένα… θρίλερ (26-28).

Οι αθλήτριες της Θέτιδας ξεκίνησαν δυναμικά στο τρίτο σετ, φτάνοντας σε διπλό σκορ (8-4). Το «τριφύλλι» απάντησε και με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να προσπεράσει, μετά από δυνατό χτύπημα της Ανάε (11-12). Το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Γκρόθες έφερε τον Παναθηναϊκό στο +2 (17-19) ενώ η Χατζηευστρατιάδου διαμόρφωσε το 18-21. Τελικά, το συγκρότημα του Γιάννη Καλμαζίδη κατέκτησε το σετ με 20-25 και έκανε το 1-2.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 6-10 στο τέταρτο σετ, «χτίζοντας» σημαντική διαφορά από νωρίς. Με μπλοκ της Κρος, οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά με 11-15, διατηρώντας το προβάδισμα σε σταθερά επίπεδα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελική ευθεία βρισκόμενος στο +5 (15-20) και τελικά κατέκτησε το τέταρτο σετ με 17-25, παίρνοντας μαζί την νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 25-23, 26-28, 20-25, 17-25

Έκανε το ντεμπούτο του στο μπάσκετ με αμαξίδιο ο Νίκος Παππάς! (Vid-Pics)