0

Ο εκπληκτικός Παναθηναϊκός «άλωσε» για… πλάκα το Ρέντη (1-3) και περιμένει τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για να «σφραγίσει» την κατάκτηση του Πρωταθλήματος!

Το «Τριφύλλι» μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε τα ηνία στο ξεκίνημα του πρώτου σετ (4-6 με την Γκρόθες), ενώ με άστοχο χτύπημα της Κούμπουρα έφτασε στο +3 (7-10). Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε την κατάσταση, φτάνοντας στο 13-11, με το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα να διαρηρείται έως και το 19-15. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός… ξύπνησε και με την Ανθούλη ισοφάρισε, οδηγώντας τελικά το σετ στην παράσταση. Οι «πράσινες» έσωσαν δύο σετ μπολ και με πόντο της Ανάε έκαναν το 1-0 και έθεσαν τα θεμέλια της νίκης.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα των «φίνων κοριτσιών» και στο δεύτερο σετ, με την Ανάε να διαμορφώνει το 4-9 και τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Με διαδοχικούς πόντους από Μέντιτς, Ανθούλη και Γκρόθες η διαφορά έφτασε τους 8 πόντους (10-18), με την ομάδα του Καλμαζίδη να έχει επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Το τελικό 19-25 ήρθε από την Μέντιτς, με το «Τριφύλλι» να πλησιάζει ακόμα περισσότερο στον στόχο του.

Με άσο της Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-3 και στο τρίτο σετ, όμως οι Πειραιώτισσες αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (10-10). Η κατάσταση είχε ανατραπεί πλήρως, με τον Ολυμπιακό να φτάνει μέχρι και το 16-13, με το «Τριφύλλι» να επιστρέφει στο πιο κρίσιμο σημείο. Στο 17-14 οι «πράσινες» βρήκαν σερί 6-0 με την Ανθούλη στο σερβίς και πήραν προβάδισμα τριών πόντων, με τις γηπεδούχες όμως να ισοφαρίζουν εκ νέου με την Λαμπρούση (20-20). Η Μέντιτς με πρώτο χρόνο έκανε το 23-23, η Ανάε έδωσε το πρώτο ματς πόιντ (23-24) και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 29-27 και να μειώνουν.

Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 6-3, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και έφτασε στο 5-7. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 15-18, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, όμως στο πιο κρίσιμο σημείο οι «πράσινες» βρήκαν λύσεις από το μπλοκ, έφτασαν στο 20-22 και τελικά κατέκτησαν το σετ (23-25) και έκαναν το 2-0 στην σειρά!

Τα σετ: 25-27, 19-25, 29-27, 23-25

Συγκινητικό μήνυμα της Θύρας 13 προς τον Αϊτόρ: «Πέτα ψηλά Ζoe» (Pic)

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1: Παρά την ισοπαλία έμεινε πάλι πρώτος!