0

Πρώτος ο κόσμος με ρεκόρ προσέλευσης σε αγώνα γυναικών, πρώτη ξανά και η ομάδα! Ο Παναθηναϊκός είναι back to back πρωταθλητής Ελλάδος νικώντας μπροστά σε 6.000 θεατές τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ σε μια ματσάρα διαφήμιση για το βόλεϊ.

Χωρίς να χάσει ούτε ένα ματς από τον Ολυμπιακό στη σειρά των τελικών (3-0) της Volley League γυναικών, ο Παναθηναϊκός έκανε το back to back και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας, επικρατώντας στο τρίτο τελικό με 3-2 σετ (21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10).

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο πόντων (1-3), με τον Παναθηναϊκό να φέρνει άμεσα το σετ στα ίσα. Με το σκορ στο 7-7, ο Ολυμπιακός με την Λαμπρούση στο σερβίς έφτασε σε double score (8-16), με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη με δικό της σερί να μειώνει σε 15-17. Βέβαια, οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ξανά τον τρόπο να πάρουν προβάδισμα, αποκτώντας «αέρα» έξι πόντων (16-22). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει απάντηση ξανά, χάνοντας το σετ με σκορ 21-25.

Στη επανάληψη ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το καλό μομέντουμ που είχε αποκτήσει και πολύ γρήγορα βρέθηκε στο +5 (1-6), φτάνοντας έως το +7 (10-17). Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες έβγαλαν τεράστια αντίδραση και με σερί 12-5 έφερε το σετ στα ίσα (22-22). Με την ψυχολογία και τον ρυθμό με το μέρος τους, οι «πράσινες» βρέθηκαν δύο φορές με set ball και εν τέλει ισοφάρισαν στα σετ (26-24).

Το τρίτο σετ βρήκε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού, διαχειρίζοντας προβάδισμα τριών πόντων έως τα μέσα του σετ (15-12). Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι ισοφάρισε σε 15-1, ωστόσο οι γηπεδούχες βρήκαν ξανά τον τρόπο να πάρουν κεφάλι στο σκορ αποκτώντας… αέρα τεσσάρων πόντων (20-16), κλείνοντας το σετ με σκορ 25-17.

Διαφορετική η εικόνα του τετάρτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε ένα γρήγορο 3-1 και τον Ολυμπιακό με ένα εντυπωσιακό σερί 5-0 να φτάνει στο +3 για το 3-6 αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια η Σάλας και η Γουίντερς έκαναν μέγιστη προσπάθεια βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά, τη στιγμή που η «πράσινη» υποδοχή δεν ανταποκρινόταν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να κάνουν το ντεμαράζ για το 13-17. Το μπλοκ αλλά και η υποδοχή του Ολυμπιακού συνέχισαν να σπάνε κόκκαλα, με τη Λαμπρούση και την Κοσμά να σπάνε τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα πέντε πόντων (16-21). Oι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να μην επηρεαστούν από την προσπάθεια του Παναθηναϊκού να μειώσει και πήραν το σετ με 20-25 οδηγώντας τον 3ο τελικό σε tie break.

Το «πράσινο» μπλοκ άρχισε να λειτουργεί, με το «τριφύλλι» να παίρνει προβάδισμα με 6-3. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 15-10 στο τάι μπρέικ και κατέκτησε το πρωτάθλημα με 3-0 στους τελικούς της Volley League γυναικών.

Τα σετ: 21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 17% άριστες), Γκρότους 12 (8/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 26 (24/73 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Μέντιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 37% υπ. – 15% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Γουίντερς 13 (13/37 επ., 54% υπ. – 25% άριστες), Λαμπρούση 8 (2/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σάλας 26 (20/47 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 39% υπ. – 9% άριστες), Κούμπουρα 18 (15/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 58% υπ. – 17% άριστες), Τσιτσιγιάννη 4 (4/9 επ.), Χριστοδούλου.

«Καρφί» από Γιαννακόπουλο: «Πάς για ομάδα επιπέδου 2009 και ακούς μ@@@ίες!»

Previous article

Η Χρυσή Βίβλος της Volley League Γυναικών: Έφτασε τους 25 τίτλους ο Παναθηναϊκός!