0

Το Περιστέρι έβαλε… δύσκολα στον Παναθηναϊκό για ένα ημίχρονο στο Game 3, όμως οι «πράσινοι» έπαιξαν άμυνα στην 3η περίοδο (27-10 επιμέρους σκορ), «ξέφυγαν» στο σκορ και μάζεψαν τα ριμπάουντ. Βέβαια, παρά το +20 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι έγιναν και πάλι απειλητικοί στην τελική ευθεία, αλλά οι παίκτες του Σερέλη διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και έκαναν το 2-1 στη σειρά.

Έτσι, στο Game 4, που θα γίνει στην έδρα του συνόλου του Βασίλη Σπανούλη (27/5, 19:15), το «τριφύλλι» θα έχει την ευκαιρία να «σφραγίσει» την παρουσία του στους τελικούς της Basket League, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων θα παίζει για τη… ζωή της.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο MVP των νικητών (20 πόντοι με 4/6 τρίποντα και 7 ριμπάουντ), ο Πάρις Λι τον ακολούθησε (16 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Ματέους Πονίτκα (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Στην αντίπερα όχθη, ο Σιλβέν Φρανσίσκο ήταν «μαγικός» στο πρώτο ημίχρονο με 18 πόντους, αλλά «σίγησε» στο σκοράρισμα στην επανάληψη και τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 9 ασίστ. Διψήφιοι και οι Μάρκους Ντένμον (13π.), Δημήτρης Μωραΐτης (12π.), Ίαν Χάμερ (10π.).

Γκριγκόνις και εντυπωσιακός επιθετικός ρυθμός στο ξεκίνημα

Το ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ ήταν μοιρασμένο (9-8 στο 3′), με τους Λευτέρη Μποχωρίδη και Μάρκους Ντένμον να ανταλλάζουν μερικά… γαλλικά και να δέχονται από μια τεχνική ποινή έκαστος. Με 3/6 τρίποντα η ομάδα των δυτικών προαστίων πέρασε μπροστά (9-14 στο 4′), αλλά το «τριφύλλι» απάντησε άμεσα με ένα σερί 10-0 (19-14 στο 7′ με 2/2 3π. του Μάριους Γκριγκόνις). Ο Λιθουανός ήταν ασταμάτητος με 12π. στο 8′ (25-20 το σκορ), το τέμπο ήταν πολύ υψηλό και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την 1η περίοδο με +6 (30-24 στο 10′, 9/12 εντός πεδιάς οι γηπεδούχοι).

Γκριγκόνις vs Φρανσίσκο με… στατιστικά από το ΝΒΑ

Στο 2ο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πήραν βιαστικές επιλογές, έκαναν λάθη και από το +8 (34-26 στο 11′) είδαν την απόσταση να μειώνεται σε χρόνο dt. Το Περιστέρι βρήκε σκορ με τους γκαρντ του και… μάζεψε τη διαφορά στον πόντο (34-33 στο 14′ με κομβικούς τους Φρανσίσκο – Μωραΐτη). Οι παίκτες του Σερέλη είχαν εντυπωσιακά ποσοστά πίσω από τα 6,75μ. (6/7 τρίποντα και 42-36 στο 16′ μετά τις εύστοχες προσπάθειες των Λι – Γκριγκόνις), αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον συγκλονιστικό Φρανσίσκο δεν άφηναν την κατάσταση να «ξεφύγει» (44-44 στο 18′). Στο κορυφαίο ημίχρονό του στη φετινή σεζόν ο Γκριγκόνις είχε 17 πόντους (5/7 προσπάθειες και 3/3 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ, με τον Φρανσίσκο να αποτελεί το… αντίπαλο δέος με 18 πόντους (8/10 σουτ και 6/6 δίποντα) και 4 ασίστ, νικώντας στο 1vs1 οποιονδήποτε βρέθηκε απέναντί του (49-49 στο 20′ με 3π. του Ντένμον).

Έπαιξε άμυνα και «ξέφυγε» ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική υπόθεση. Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε αμυντικά, βρήκε αυτοπεποίθηση μέσα από τα “stop” του και με 10-0 σερί έθεσε τον τόνο (59-49 στο 24′). Ο Σπανούλης ήταν έξαλλος με τους παίκτες του, οι οποίοι είχαν… κολλήσει επιθετικά και η διαφορά έφτασε το +18, καθώς το συγκεντρωμένο και αποτελεσματικό «τριφύλλι» είχε το ξεκάθαρο μομέντουμ (71-53 στο 27′ με τους «πράσινους» να μετρούν 10/13 τρίποντα). Σε εκείνο το σημείο το Περιστέρι επιχείρησε να αντιδράσει (71-58 στο 29′), αλλά οι παίκτες του Σερέλη δεν έχασαν το ευρύ προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, βάζοντας… θεμέλια για το 2-1 στη σειρά (76-59 στο 30′ με τον Πάρις Λι να φτάνει τους 16π.).

Βιάστηκαν να… τελειώσουν το ματς οι «πράσινοι», αλλά τελικά έκαναν το 2-1

Το τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη έστειλε τον 3ο ημιτελικό για πρώτη φορά στο +20 (79-59 στο 31′), σε ένα ματς που έμοιαζε πως οι φιλοξενούμενοι δεν γινόταν να επιστρέψουν (83-66 στο 35′). Όμως, ο Παναθηναϊκός βιάστηκε να… τελειώσει το ματς, δεν είχε την ίδια αμυντική συνέπεια και δυσκολεύτηκε απέναντι στο αντίπαλο zone press. Το τρίποντο του Μωραΐτη (83-69 στο 35′) έδωσε «παλμό» στο Περιστέρι και το σουτ του Λεωνίδα Κασελάκη μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο (83-74 στο 37′), με τον Σερέλη να καλεί τάιμ άουτ. Το ματς πήγε να γίνει «θρίλερ», αλλά ο Αρτούρας Γκουντάιτις έβγαλε μια σημαντική άμυνα και ο Ματέους Πονίτκα «έγραψε» νέο διψήφιο προβάδισμα (85-74 στο 38′). Τα νεύρα έκαναν την εμφάνισή τους, οι Σερέλης – Σπανούλης είχαν μια έντονη αντιπαράθεση από μακριά, αλλά στα του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε δραματικά, με τον Παναθηναϊκό να «κλειδώνει» την νίκη (89-80 τελικό).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Πιτσίλκας – Μάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 20 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6 (3/3 δίποντα), Λι 16 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2 (4 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 19 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/35 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 33 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 20/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 13/19 βολές, 24 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

«Άναψε»… φωτιά για Χεζόνια και Παναθηναϊκό ο εκπρόσωπός του! (Vid)