0

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό Πειραιώς με 67-65 στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια του δεύτερου τελικού της Basket League.

Έπρεπε να περάσουν 563 ημέρες για να δούμε τον Ολυμπιακό να χάνει. Ξανά από τον Παναθηναϊκό, όπως στις 22 Νοεμβρίου 2021. Το τριφύλλι ήταν καλύτερο στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη (67-65) στον δεύτερο τελικό της Basket League, για να ισοφαρίσει τη σειρά (1-1) και να δείξει πως έχει σφυγμό στη διεκδίκηση του τίτλου.

Το τριφύλλι ήταν καλύτερο στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη (67-65) στον δεύτερο τελικό της Basket League, για να ισοφαρίσει τη σειρά (1-1) και να δείξει πως έχει σφυγμό στη διεκδίκηση του τίτλου.

Ο Πάρις Λι και ο Ματέους Πονίτκα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν (συνολικά) για τον Παναθηναϊκό σε μια πραγματική σκυλομαχία στο ΟΑΚΑ, το οποίο είχε ένταση, παλμό και μπόλικη ενέργεια. Με τον δεύτερο να αποδεικνύεται ο πολυτιμότερος της βραδιά χάρη στο τρίποντο που πέτυχε στα 17.4” για το τέλος, ένα σουτ που έκρινε την τύχη του αγώνα. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ θέλησε να απαντήσει αμέσως μετά, αλλά το σουτ που πήρε δεν είχε τύχη.

Η αναμέτρηση:

Το κάρφωμα του Μαντζούκα στον αιφνιδιασμό έδωσε προβάδισμα έξι πόντων (10-4) στον Παναθηναϊκό. Ο Λι έκλεψε την μπάλα, έφυγε στον αιφνιδιασμό και με σουτ τριών πόντων εκτόξευσε την διαφορά στους ένδεκα (15-4), με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Το κάρφωμα του Γκουντάιτις διαμόρφωσε το 17-8, με τους «πράσινους» να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Το «τριφύλλι»… έτρεξε νέο σερί στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου και κατάφερε να προηγηθεί με 25-13 μετά 10 πρώτα λεπτά.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν οκτώ διαδοχικούς πόντους και μείωσαν σε 25-21, αναγκάζοντας τον Σερέλη να καλέσει τάιμ άουτ. Το καλάθι του Γκριγκόνις… ξεκόλλησε τους «πράσινους» και διαμόρφωσε το 27-25, σταματώντας το σερί δώδεκα πόντων του Ολυμπιακού. Ο Ουόκαπ με καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (31-31). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω με 33-35.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ουόκαπ αποβλήθηκε καθώς τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή, καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε υποπέσει σε αντιαθλητικό φάουλ. Το καλάθι του Παπανικολάου ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (33-40). Με τρίποντο του Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» πλησίασαν στους δύο (40-42). Στο 28′ ο Βεζένκοφ αποχώρησε από το παρκέ τραυματίας, μετά από σύγκρουση με τον Μποχωρίδη. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Φαλ έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (46-50). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 51-50.

Το καλάθι και φάουλ του Παπανικολάου έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους φιλοξενούμενους (54-59). Οι 2/2 βολές του Πονίτκα έφεραν στα ίσια τις δύο ομάδες (60-60), 3:49 πριν την λήξη του ματς. Με καλάθι του Παπαγιάννη, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 62-60 ενώ το φόλοου του Μαντζούκα διαμόρφωσε το 64-60. Το τρίποντο του Παπανικολάου έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό με +1 (64-65). 17,4 πριν την λήξη, ο Πονίτκα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων μπροστά στον Φαλ και έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 67-65.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Τσολάκος – Τηγάνης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/32 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.