0

Χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο (27-7 επιμέρους σκορ), ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 72-66 την Ελευθερία Μοσχάτου στο δεύτερο φιλικό τεστ του στα πλαίσια του τουρνουά των Μελισσίων. Στον τελικό αύριο (10/9, 19:30) κόντρα στον Εύνικο.

Οι «πράσινες» βρέθηκαν να χάνουν με 11 πόντους στο ημίχρονο, όμως με ένα σερί 21-0 γύρισαν το παιχνίδι και χάρη στην άμυνά τους αλλά και στα τρίποντα, έφτασαν στην τελική επικράτηση. Η Αλεξανδρή ήταν πρώτη σκόρερ με 16 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ ακολούθησαν οι Παυλοπούλου με 15 πόντους (3 τρ.) και η Σταμολάμπρου με 12 πόντους (2τρ.).

Σκαμπανεβάσματα και στο +12 το Μοσχάτο

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ελευθερία Μοσχάτου αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-8. Σταδιακά οι «πράσινες» ισορρόπησαν το παιχνίδι και αφού ισοφάρισαν (15-15) πήραν τα ηνία του αγώνα στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 18-17.

Το Μοσχάτο όμως δεν πτοήθηκε και παρά το 24-17 του Παναθηναϊκού, έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 3-22 για το 27-39, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 30-41.

Αντεπίθεση διαρκείας ο Παναθηναϊκός με τρίποντα

Στην τρίτη περίοδο άλλαξαν όλα! Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έβαλαν πίεση στην άμυνά τους, έτρεξαν το γήπεδο και με τέσσερα τρίποντα από τις Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου (2) και Αλεξανδρή έτρεξαν σερί 21-0 για το 51-41, με το Μοσχάτο να μένει χωρίς πόντο για 8 λεπτά.

H διαφορά αυτή διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα και στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-48), ενώ η Κωτούλα με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +15 (65-50) στο 33’. Οι «πράσινες» συνέχισαν να αμύνονται αποτελεσματικά και η Θεoδωρομανωλάκη έγραψε το 70-52 στο 35’ βάζοντας τέλος ουσιαστικά στις ελπίδες της Ελευθερίας Μοσχάτου, η οποία πάντως πλησίασε στο τελευταίο λεπτό ως το τελικό 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 30-41, 57-48, 72-66

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 16 (4), Παυλοπούλου 15 (3), Σταμολάμπρου 12 (2), Τσίτκοβιτς 11 (1), Ρέιντζ 7, Κωτούλα 6 (2), Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 2.