0

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, επικρατώντας των Εσπερίδων Καλλιθέας με 88-73 στο κλειστό γήπεδο «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη αν και κουρασμένες από το ταξίδι και την υπερπροσπάθεια στον αγώνα του Eurocup στο Βέλγιο κόντρα στην Μέχελεν, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από την ομάδα της Καλλιθέας φτάνοντας με άνεση στο νίκη.

Για άλλη μια αναμέτρηση η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου έδειξε ποσό σημαντική θα είναι φέτος για το «τριφύλλι», σημειώνοντας 25 πόντους με 10/12 σουτ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλή παρουσία είχε και η Τσβίτκοβιτς, η οποία σκέπασε τα καλάθια μετρώντας double-double με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ με την Τζόουνς να προσθέτει άλλους 20.

Από την πλευρά της φιλοξενουμένης ομάδας ξεχώρισαν η Μουρ με 38 πόντους με 15/27 σουτ και η Λιούις με 19, οι οποίες σε αρκετά σημεία του αγώνα έμοιαζαν να παίζουν μόνες τους απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Προβάδισμα ο Παναθηναϊκός , σε τρομερή φόρμα η Σταμολάμπρου

O Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα, επέβαλε τον ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση αποκτώντας μια διαφορά 5 πόντων (8-3 στο 3’), με την Σωτηρίου να βρίσκεται παντού στο παρκέ (2π. 1ας. 3κλ. σε 4’). Το «τριφύλλι» ανέβασε το προβάδισμα του (+12, 18-6 στο 6’), ωστόσο τα κορίτσια της Καλλιθέας αντέδρασαν μειώνοντας με ένα σερί 8-0 (18-14 στο 8’). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη μπροστά με 6 πόντους (26-20).

Με ένα σερί 8-2 μπήκαν οι πράσινες στο δεύτερο δεκάλεπτο αυξάνοντας το προβάδισμα τους (34-22 στο 13’) με τις Εσπερίδες Καλλιθέας να αντιστέκονται σθεναρά και να μειώνουν και πάλι με ένα σερ 2-9 (41-38 στο 17’). Από πλευράς Παναθηναϊκού η Σταμολάμπρου είχε εξαιρετική παρουσία ως εκείνο το σημείο του αγώνα, όντας αρκετά εύστοχη (8/10 σουτ, 20π.) με το «τριφύλλι» να διατηρεί την διαφορά σε επίπεδα ασφάλειας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (51-43).

Πάτησε το γκάζι και έφτασε εύκολα στην νίκη το “τριφυλλί”

Αρκετά άστοχες ήταν και οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τις παίκτριές της Καλλιθέας να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ (53-49 στο 23’), με το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη να κάνει ένα 11-0 σερί και να ξεφεύγει με 64-49 στο 27’ κάνοντας πιο εύκολη την υπόθεση νίκη. Τα κορίτσια του Θανάση Σοφτσή ήταν φανερό πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Παναθηναϊκού, ιδιαίτερα στην επίθεση, με την διαφορά να ανοίγει με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου στους 16 πόντους (71-55).

Οι Εσπερίδες ξεκίνησαν την τελευταίο περίοδο με ένα σερί 6-0, θέλοντας να παίξουν το τελευταίο τους χαρτί για την νίκη (71-61 στο 32’).  Ωστόσο ο Παναθηναϊκός επανέφερε την διάφορα σε επίπεδα ασφαλείας κάνοντας ουσιαστικά τα τελευταία 5 λεπτά διαδικαστικά (80-65 στο 35’). Το γεγονός αυτό ευνόησε την Ελένη Καπογιάννη να ανοίξει το rotation επιθυμώντας να ξεκουράσει τις βασικές παίκτριές που είχαν επηρεαστεί από τα συνεχόμενα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-43, 71-55, 88-73.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 25 (10/12σ.), Παυλοπούλου 10 (6ας.), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 20 (11ριμ.), Μπάτσιου, Σωτηρίου 2 , Αλεξανδρή 6, Τζόουνς 21 (4ας.), Ραντζ 2, Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 2, Υφαντοπούλου

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σοφτσής): Λιούις 19 (7/12σ. 6 ας.), Χατζηβασιλείου 2, Μουρ 38 (15/25δ. 9ριμπ.), Βίγκα, Χλιαουτάκη, Πρίφτη, Κορρέ, Μπενέκη, Μαργιέλου, Σεγκούρα 4, Λιανούδη, Πάτι 10.