0

Το εισιτήριο για τη φάση των “32” του CEV Challenge Cup «σφράγισε» ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 σετ (24-26, 23-25, 25-21, 18-25) στη ρεβάνς της Ολλαδνίας κόντρα στην Τσβόλε. Στον επόμενο γύρο οι «πράσινες» θα αντιμετωπίσουν την Νόβα Γκόριτσα από την Σλοβενία.

Αγωνιστικά ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά ασταθής, κάτι το οποίο έγινε ξεκάθαρο εντός των τεσσάρων γραμμών. Τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο σετ, οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, λόγω κάποιων λαθών έχαναν τις υπέρ τους διαφορές.

Μάλιστα, στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός έπαιξε με την φωτιά, καθώς η Τσβόλε μέχρι τα τέλη του ήταν μπροστά στο σκορ (21-18). Με σερί 3-0, όμως, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 21-21 και στη συνέχεια βρέθηκαν με set ball (23-24). Στη δεύτερη φορά που βρέθηκε σε θέση set ball (24-25), o Παναθηναϊκος πήρε τον πόντο που ήθελε για να πάρει το σετ με 24-26.

Αντίστοιχη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο σετ για τον Παναθηναϊκό. Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε διαφορά πέντε πόντων, φτάνοντας να προηγείται με 19-23. Ξανά οι «πράσινες» έχασαν τη διαφορά με την Τσβόλε να ισοφαρίζει σε 23-23. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 σερί που χρειαζόταν και πήρε το σετ με 23-25 μαζί με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αρκετά χαλαρός. Ο Γιάννης Καλμαζίδης έκανε εκτεταμένο ροτέισον, με τις Ολλανδέζες να το εκμεταλλεύονται. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με την Τσβόλε στην τελική ευθεία του σετ να κάνει το 25-21 και να μειώνει σε 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη παρουσιάστηκε κυριαρχική κόντρα στις Ολλανδέζες και με σχετική άνεση πήρε το σετ με 18-25, τελειώνοντας το ματς με 3-1 σετ, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην φάση των 32 του Challenge Cup.

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-21, 18-25

Μπάνσκα Μπίτριτσα – Παναθηναϊκός 63-67: Νέο διπλό με Σταμολάμπρου στο τέλος!

Η δύσκολη απόφαση που πρέπει να πάρει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς!