0

Με 20 πόντους της Αλέιν στην… 3η μέρα της στην Ελλάδα ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή κι από το -15 πήρε τη νίκη με 66-64 επί της Σλάβια Μπίστριτσα σε ματς θρίλερ. Έκρινε το ματς το ριμπάουντ και 2/2 βολές της Αμερικανίδας ψηλής στα 13’’. Πέρασε ο Παναθηναϊκός έστω και 3ος, πάει στη Μπεσίκτας για το καλύτερο πλασάρισμα.

Νευρικός και άστοχος Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι νευρικός και άστοχος, με το «τριφύλλι» να δυσκολεύεται να βρει πόντους στην επίθεση, αλλά να είναι soft και στην άμυνα, χωρίς να έχει κάνει φάουλ για παραπάνω από 7 λεπτά στην περίοδο. Η Σλάβια από την αρχή στόχευσε τη ρακέτα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-6 στο 2′, με την Αλέιν να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι των «πράσινων», αλλά και δικό της με τη νέα της ομάδα. Το σερί 4-0 της Τσβίτκοβιτς έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία στο 4′ (6-6), όμως η τσεχική ομάδα με δικό της επιμέρους 5-0 προηγήθηκε με 8-13 στο 6′, πριν ξεφύγει με 12-20 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να μετράει ήδη 8 λάθη!

Κακό πρόσωπο και σοκ με Κωτούλα!

Το «τριφύλλι» δεν βελτιώθηκε ούτε στη δεύτερη περίοδο, συνεχίζοντας να χαρίζει κατοχές και να δυσκολεύεται να βρει πόντους μέσα από την κυκλοφορία της μπάλας. Μοναδική πηγή σκορ ήταν η Τσβίτκοβιτς, που είχε 7 πόντους, με την Σλάβια στο 11′ να φτάνει για πρώτη φορά τη διψήφια διαφορά. Ο Παναθηναϊκός βρήκε απαντήσεις με την Τζόουνς και μείωσε σε 18-25 στο 13′, με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν εκ νέου και αυτή τη φορά να φτάνουν στο +15 (21-36) στο 15′, με τις Μούγιοβιτς (12π.) και Μπούρα (10π.) να είναι πρωταγωνίστριες. Στη συνέχεια άπαντες πάγωσαν, αφού η Κωτούλα έπεσε άτσαλα στο παρκέ και όλα δείχνουν σοβαρό τραυματισμό, με τις «πράσινες» να ξεπερνούν το σοκ και να μειώνουν σε 30-42 στο ημίχρονο, έχοντας ήδη 13 λάθη.

Με «καυτή» Παυλοπούλου επέστρεψε στο ματς ο Παναθηναϊκός!

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου η Σλάβια έφτασε για πρώτη φορά στο +15 (30-45) με τρίποντο της Μούγιοβιτς, με τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια να αφυπνίζεται, να ανεβάζει κατακόρυφα την πίεση στην άμυνά του και να επιστρέφει στο παιχνίδι χάρη στην τρομερή Παυλοπούλου (10π., 5ασ.). Η ομάδα της Καπογιάννη μείωσε σε 37-45 με σερί 7-0, με το «τριφύλλι» στο 26′ να πλησιάζει σε 41-47. Στο 28′ η αναμέτρηση ξεκίνησε από την αρχή, με την Τζόουνς να έχει πάρει την μπαγκέτα στην επίθεση, να φτάνει τους 12 πόντους και να γράφει το 50-50, με την Σλάβια να μπαίνει στην τελική ευθεία με διαφορά μόλις +3 (50-53).

Τρομερή Αλέιν έδωσε τη νίκη στο «τριφύλλι»!

Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο έκανε… all in και στα πήρε όλα! Η ομάδα της Καπογιάννη κατέθεσε ψυχή στο παρκέ, έκανε τα πάντα για να φύγει νικήτρια και τα κατάφερε. Η Αλέιν ήταν αυτή που στο 32′ έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» μετά από ώρα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και το 35′ (57-57). Η Αλέιν και πάλι στο 36′ έγραψε το 59-57, με την Παυλοπούλου στο 37′ να δίνει «αέρα» 4 πόντων στον Παναθηναϊκό. Ένα επιμέρους 5-1 όμως της Σλάβια έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (62-62) στο 38′, με την Τζόουνς στα 54″ να γράφει το 64-62. Η Μούγιοβιτς στα 35″ ισοφάρισε σε 64-64, για να δώσει και πάλι προβάδισμα με 66-64 στα 13″ η Αλέιν και την Σλάβια να αστοχεί στην τελευταία επίθεση, με την ομάδα της Καπογιάννη να φτάνει στη μεγάλη νίκη με 66-64!

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 30-42, 50-53, 66-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Αλέιν 20 (6/10 δίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσβίτκοβιτς 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (6/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παυλοπούλου 12 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου 2, Κωτούλα, Σταμολάμπρου 6 (1/5 σουτ, 3 λάθη), Θεοδωρομανωλάκη 2

Αυτά είναι…Πορτογάλος 2ης κατηγορίας σφυρίζει στο Άρης-Παναθηναϊκός!

Νικολογιάννης: «Δίνει τα πάντα ο Ζέκα – Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βασικός σε κάποια ματς»