0

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στην Κηφισιά με 3-0 σετ (25-19, 25-15, 25-23), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο ν’ ανακατεύει εν μέρη την τράπουλα. Βασικοί οι Ιερεθουέλο, Φράγκος και Βουλκίδης.

Με τις ομάδες κοντά στο σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων στα μέσα του σετ (15-12). Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, το οποίο διεύρυναν στην τελική ευθεία (20-15). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα βρέθηκαν με πέντε set balls και με άσο του Πρωτοψάλτη έκλεισαν το σετ με 25-19, παίρνοντας προβάδισμα στον αγώνα.

ο δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για μία ομάδα. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν με double score (10-5) και με τον Ιερθουέλο στο σερβίς διεύρυνε το προβάδισμα του στους έντεκα πόντους (18-7). Έτσι, χωρίς πρόβλημα οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με δέκα πόντους έναν πόντο πριν την κατάκτηση του σετ (24-14) και με άνεση έκλεισαν το σετ με 25-15 για το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά ανέβασε τον ρυθμό της, αποκτώντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (9-10). Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί, βελτιώνοντας το μπλοκ τους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός παρέμενε κοντά στο σκορ. Σε κομβικό σημείο του σετ, η Κηφισιά βρέθηκε στο +3 (18-21), αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο σκορ (22-22). Με το σκορ στο 23-23, ο Παναθηναϊκός έκανε το απαραίτητο σερί και έκλεισε το σετ με 25-23 για να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-15, 25-23