0

O Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΑΟ Θήρας από την ΑΕΚ και με νίκη επί των Πρωταθλητών Πεύκων με 3-1 σετ (25-23, 16-25, 20-25, 19-25) ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας στο +2 από την Ένωση.

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνε νωθρά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα των Πεύκων. Το σκορ ήταν κοντά σε όλη τη διαρκεί του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα. Προς το τέλος, η γηπεδούχος πήρε διαφορά δύο πόντων (19-17), ωστόσο οι «πράσινες» ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά για το 22-23. Η ομάδα των Πεύκων, όμως, απάντησε με το ίδιο… νόμισμα και έκανε την ανατροπή για το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένη. Από την αρχή του σετ οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πήραν διαφορά ασφαλείας (5-10), την οποία έφτασαν και σε διψήφια επίπεδα (12-22). Οι γηπεδούχες δεν τα κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση δεχόμενες την ισοφάριση στα σετ με 16-25.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το ρυθμό του, από το δεύτερο σετ, και ξεκίνησε το τρίτο με σερί 7-0. Μετά από γρήγορο time out, οι γηπεδούχες έσπασαν το ρυθμό και κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις (6-9), ανατρέποντας το σκορ στη συνέχεια (12-11). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει επιθετικές λύσεις και να περάσεις ξανά μπροστά στο σκορ (13-16) και στην τελική ευθεία του σετ έφτασαν στο 19-24 για να ανατρέψουν στο σκορ στα με 20-25.

Το τέταρτο σετ έμοιαζε αρκετά με το δεύτερο σετ του ματς. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε από νωρίς στο σκορ, φτάνοντας στο +7 (13-20), πέντε πόντους πριν από την κατάκτηση του σετ. Οι «πράσινες» είχαν τον έλεγχο του σετ και χωρίς πολλά προβλήματα το έκλεισαν με 19-25 και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-23, 16-25, 20-25, 19-25.