0

Χωρίς να πιάσει τα στάνταρ απόδοσης που ήθελε ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League.

Αυτή η ήττα είναι η πρώτη της σεζόν, στο πρωτάθλημα, για τους «πράσινους» ενώ παράλληλα έπεσαν από την κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην κορυφή φτάνοντας τους 21 βαθμούς ενώ ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στους 20 στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Τώρα σειρά έχει ο επαναληπτικός με την Μόντσα στην Ιταλία για την φάση των «16» του CEV Challenge Cup μετά το 2-3 του Μετς την περασμένη Τετάρτη.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι διακυμάνσεις του σκορ στο πρώτο σετ περιλάμβαναν μικρά σερί εκατέρωθεν. Ο Ολυμπιακός δημιουργούσε πολλά προβλήματα με τα σερβίς του στην υποδοχή του «τριφυλλιού» ενώ οι «πράσινοι» είχαν σε εξαιρετική ημέρα το μπλοκ τους. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 5-2, 8-4 και 13-8 με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου όλες τις φορές να καταφέρνουν να φέρουν στα ίσια το σετ (14-14 η τελευταία). Όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για να πάρει το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός καθώς το σερβίς των γηπεδούχων δημιούργησε νέα προβλήματα στην υποδοχή. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει «αέρα» τεσσάρων πόντων (19-15) μετά από άσο του Τράβιτσα. Μετά το τάιμ άουτ του «τριφυλλιού» η διαφορά έπεσε στους 2 (20-18) αλλά τα λάθη συνεχίστηκαν και όσον αφορά το «πράσινο» σερβίς. Το σετ εν τέλει κατέληξε στα χέρια του Ολυμπιακού με 25-21.

Η κατάσταση με τα λάθη στο σερβίς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ. Οι «πράσινοι» έδιναν με μεγάλη ευκολία τους πόντους στους Πειραιώτες και σε συνδυασμό με την μικρή άνοδο του «ερυθρόλευκου» έδωσε ένα «ελαφρύ» προβάδισμα δύο πόντων (11-9) στον Ολυμπιακό. Η περιστροφή με τον Πετρέα στο σερβίς βοήθησε το «τριφύλλι» που με επιμέρους συνεχόμενους πόντους έφερε το σετ στα ίσια (13-13). Η «σκληρή» μάχη συνεχίστηκε και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στους επόμενους πόντους του δεύτερου σετ. Στο 19-18 ο κόουτς Ανδρεόπουλος πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι ομάδες συνέχισαν να είναι ισόπαλες. Το κρίσιμο «πράσινο» προβάδισμα ήρθε στο 22-23 όταν ο Βουλκίδης πήρε πολύ κρίσιμο πόντο με άσο. Αυτή η συνθήκη δεν «κεφαλαιοποιήθηκε» από το τριφύλλι και με δύο συνεχόμενους πόντους ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά σε σετ-μπολ (24-23). Οι δύο ομάδες προσέφεραν «πλούσιο» θέαμα στη συνέχεια με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Το σετ κατέληξε στον Παναθηναϊκό με 33-31 μετά από άσο του Βουλκίδη.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ δεν ήταν καλό για το «τριφύλλι». Ο Ιντάλγκο έβαλε δύσκολα στην «πράσινη» υποδοχή και αυτό το γεγονός έδωσε πολύ γρήγορα διαφορά τριών πόντων (3-0, 4-1) στην ομάδα του. Αυτό το ελαφρύ προβάδισμα διατηρήθηκε (7-4) με τους «πράσινους» να υποπίπτουν σε ορισμένα «φθηνά» λάθη. Η περιστροφή με τον Ερνάντεζ στο σερβίς έδωσε πόντους στην ομάδα του Ανδρεόπουλου αλλά η διαφορά παρέμεινε υπέρ των γηπεδούχων (8-6). Μάλιστα στις επόμενες επιθέσεις ο Ολυμπιακός βρήκε κι’άλλους πόντους και έτσι η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 4 (10-6). Μετά το τάιμ άουτ του Παναθηναϊκού ναι μεν η διαφορά μειώθηκε στους (10-8) αλλά ο Στέρν δημιούργησε νέα προβλήματα στην υποδοχή και έτσι το σκορ έφτασε στο 13-8. Η διαφορά αντί να μειωνόταν αυξανόταν (16-10, 20-13) γεγονός που έκανε πολύ πιο δύσκολη την κατάσταση. Το τρίτο σετ έφτασε σε «ερυθρόλευκα» χέρια με 25-22 παρά την προσπάθεια που έγινε από τους «πράσινους» στο τέλος.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, αξιοποίησε στον απόλυτο βαθμό όλα τα «πράσινα» λάθη και πήρε πάρα πολύ νωρίς σημαντική διαφορά. Αυτή έφτασε μέχρι και το +7 (13-6) γεγονός που έδειχνε πως δεν υπάρχει επιστροφή για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Κάτι τέτοιο όντως έγινε πράξη και έτσι το τέταρτο σετ, και κατ’επέκταση η αναμέτρηση, ολοκληρώθηκε με 25-20.

Τα σετ: 25-21, 31-33, 25-22, 25-20

Ολυμπιακός (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 8π. (5/10επ., 3 μπλοκ), Στερν 17 (11/31επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Κουμεντάκης 12 (10/19επ., 2 μπλοκ, 41%υπ., 30%αρ.), Τράβιτσα 5 (1/1επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τζούριτς 4 (2/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιντάλγκο 20 (16/27επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Τζιάβρας (λ. – 22%υπ., 11%αρ.), Βαϊόπουλος, Κομητούδης.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3π. (1/1επ., 2 άσσοι), Κοβάρ 11 (7/25επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 35%αρ.), Πετρέας 4 (1/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσοι), Ερνάντεζ 21 (18/39επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βουλκίδης 9 (5/10επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (8/21επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 32%υπ., 24%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 23%υπ., 15%αρ.), Ζήσης (λ. – 67%υπ., 50%αρ.), Ρανγκέλ 2 (2/2επ.).

Ο Γιοβάνοβιτς δεν έχει πλέον απόλυτη ασυλία…

My name is Αντετοκούνμπο. Κώστας Αντετοκούνμπο!