0

Με θεαματικό και κυριαρχικό βόλεϊ αποχαιρέτησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του 2023, η ομάδα γυναικών του Παναθηναϊκού παίρνοντας τη νίκη επί του Ηλυσιακού με 3-0 σετ (25-14, 25-19, 25-10), στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League  γυναικών.

Τα πρώτα δύο σετ της αναμέτρησης ήταν παρόμοια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στην αρχή. Από τα μέσα του σετ και έπειτα ο Παναθηναϊκός με επιθετικά σερί ξέφυγε στο σκορ για να κάνει το 2-0 στα σετ.

Αναλυτικότερα, στο πρώτο σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη με το σκορ 13-13 έκαναν σερί 12-1 και πήραν προβάδισμα με 25-14. Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός, με το σκορ στο 14-14, έκανε σερί 4-1 για να πάρει… αέρα τριών πόντων (18-15). Μέχρι το τέλος του σετ οι «πράσινες» διεύρυναν το προβάδισμα τους και συνάμα διπλασίασαν τα σετ με 25-19.

Το τρίτο σετ από πολύ νωρίς πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις πρωταθλήτριες Ελλάδα να προηγούνται με 10-0, στην αρχή του σετ, και στη συνέχεια να διευρύνουν την διψήφια διαφορά (18-5). Οι γηπεδούχες, μάλιστα, βρέθηκαν με 15 set balls (24-9) και μετά από έναν χαμένο πόντο έκλεισαν το σετ με 25-10 για να πάρουν τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-14, 25-19, 25-10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 5 (5/8 επ.), Καρκάσες 11 (8/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 0 % άριστες), Γκρότους 9 (7/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 83% υπ. – 67% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Μπελιά (λ, 88% υπ. – 50% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη 3 (3/4 επ.), Κελεσίδη 7 (1/3 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Καλλή 1 (1/5 επ.), Ζιώγα 9 (9/23 επ.), Γκόγκιτς, Μπρουκς 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 19% άριστες), Μπακοδήμου 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 40% άριστες), Καντίκου 7 (7/14 επ.) / Λεωνίδου (λ, 50% υπ. – 29% άριστες), Κοντούδη (λ), Μπόκη 2 (2/6 επ.), Φιλιππάκη, Μαραθοκαμπίτου.