0

Εύκολο βράδυ στην Πάτρα για τον Παναθηναϊκό, που με το 87-55 επί του Απόλλωνα έκανε το 16/16 στη Stoiximan Basket League.

Σαν σε προπόνηση ο Παναθηναϊκός AKTOR, πέρασε το βράδυ από το κλειστό της Περιβόλας (87-55 τον Απόλλωνα) για να συνεχίσει την αήττητη πορεία του στη Stoiximan Basket League πριν από τη διαβολοβδομάδα της EuroLeague και τους αγώνες με Αρμάνι Μιλάνο (εντός) και Ζάλγκιρις Κάουνας (εκτός).

Στο 16-0 ανέβηκαν οι πράσινοι (8-0 εντός και 8-0 εκτός έδρας), με τον Εργκίν Αταμάν να μην έχει τους Λούκα Βιλντόσα, Κώστα Σλούκα, Αλεκσάντερ Μπαλτσερόφσκι, να δίνει λίγο χρόνο στον Τζέριαν Γκραντ, τον Κέντρικ Ναν και τους υπόλοιπους βασικούς του. Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε δυσκολίες, ο αντίπαλος αποδείχθηκε χαμηλό εμπόδιο και το σημαντικότερο για τους πράσινους είναι ότι επιστρέφουν από την Πάτρα χωρίς άλλα προβλήματα σε αυτή την κρίσιμη φάση της περιόδου.

Στο 3-13 έπεσε ο Απόλλωνας (3-5 εντός και 0-8 εκτός έδρας), που παραμένει στην τελευταία θέση της κατάταξης και σε απόσταση δύο νικών από το Λαύριο και την Καρδίτσα. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου παρατάχθηκε με δεκάδα, είχε πολύ περιορισμένο ροτέισον, δεν ήταν αποτελεσματική και δεν δυσκόλεψε ποτέ τους αντιπάλους της. Ο κόσμος γέμισε πάντως το ιστορικό κλειστό της Πάτρας, είδε μία από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης και έφυγε ευχαριστημένος από την εμπειρία.

Μπορεί τα ματς σαν τον αποψινό της Πάτρας να αντιμετωπίζονται από τους περισσότερους σαν… αγγαρεία, αλλά στον Παναθηναϊκό μόνο έτσι δεν το έβλεπαν. Οι «πράσινοι» με πρώτο και καλύτερο τον Ντίνο Μήτογλου επέβαλλαν τον ρυθμό τους και «έχτισαν» με το… καλησπέρα διαφορά ασφαλείας. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Έλληνας φόργουορντ ήταν εντυπωσιακός με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται αρχικά με 2-9, στο πεντάλεπτο με 7-16, ενώ με τρίποντο του Ναν, ένα λεπτό αργότερα το σκορ έγινε 9-19, με τον Αμερικάνο να κάνει και το 9-21 δίνοντας στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της, μέχρι εκείνη τη στιγμή, με τον Παναθηναϊκό να «κλείνει» την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 15 πόντους διαφορά, 11-26.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο εντυπωσιακός Ντίνος Μήτογλου αγωνίστηκε για 9:38 λεπτά και είχε 14 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Το έληξε πριν της ώρας του ο Παναθηναϊκός

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αταμάν πέρασε στο παρκέ Μωραϊτη, Καλαϊτζάκη, Αντετοκούνμπο και αν και αρχικά οι γηπεδούχοι κυρίως με του Μπίμπς, αλλά και με τον Μπλέιλοκ προσπάθησαν να μειώσουν, 19-28, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός AKTOR απάντησε με τον Καλαϊτζάκη να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους και να «γράφει» το 21-34 με πολύ ωραίο κάρφωμα, 6 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Καλαϊτζάκης συνέχιζε να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους. Ο Ναν όσο περνούσε η ώρα «ζεσταινόταν» και ανέβαζε τη διαφορά, με τον Λεσόρ να παίρνει τη θέση του πολύ καλού Κώστα Αντετοκούνμπο και με ένα πολύ ωραίο τελείωμα να κάνει το 23-47 με το +24 να είναι η μεγαλύτερ διαφορά. Ο Λευτέρης Μαντζούκας έκανε την επανεμφάνισή του 1:44 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 29-49 για τους «πράσινους».

Περίπατος και στο τρίτο δεκάλεπτο για τους «πράσινους»

Ανάλογη η εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να ελέγχει το ματς και να κρατάει στα χέρια του με μεγάλη διαφορά. Ο Κόουλμαν έδινε λύσεις στους Πατρινούς, αλλά το ίδιο έκανε και ο Ναν για τους «πράσινους», ενώ με δύο συνεχόμενα εντυπωσιακά καρφώματα δια χειρός Ναν, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 32-59 στο 23’, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 36-51 με κάρφωμα του Μάριους Γκιργκόνις. Στο εναπομείναντα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου το ματς πήρε έναν… άναρχο ρυθμό με τις δύο ομάδες να μη γλιτώνουν τα εύκολα λάθη. Ο Αταμάν προσπάθησε να βάλει στο… πνεύμα παίκτες όπως ο Παπαπέτρου και ο Μωραίτης, ο Καλαϊτζάκης ήταν εξαιρετικός και οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα 27 πόντων, 44-71.

Κάτι περισσότερο από… διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα στην Περιβόλα, με το μόνο που έμενε να μάθουμε να είναι το τελικό σκορ. Στο ξεκίνημα της περιόδου η έκπληξη δεν ήταν άλλη από αυτή του Χουάντσο Ερνάνγκομεθ ο οποίος έκανε ένα… μίνι ξέσπασμα και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα με 51-78 με το 87-55 να είναι το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (2/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπιμπς 11 (5/15 σουτ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γκιουζέλης, Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου 2 (1/5 σουτ), Όσμπορν 9 (1), Καφέζας 3 , Κογιόνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 2, Ναν 13 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 19:52), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 2 (1/8 σουτ), Αντετοκούνμπο 3 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 15/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/14 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 26/41 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 14/16 βολές, 46 ριμπάουντ (37 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 12 φάουλ

H ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Με Ντραγκόφσκι και Γερεμέγεφ στην Τούμπα, εκτός αποστολής ο Ιωαννίδης!

Σερέλης: «Ήμασταν σοβαροί και το «καθαρίσαμε» από νωρίς»