0

Αναλυτικά η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης: Ξεκάθαρα ο game changer της αναμέτρησης. Μπήκε στο ματς όταν ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω με 12 πόντους, με το «τριφύλλι» χάρη στην άμυνά του και την ενέργειά του να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +8. Ήταν και πάλι εξαιρετικός, έχοντας πόντους 6 πόντους και 4 ριμπάουντ. Βαθμός: 9

Λούκα Βιλντόζα: Μπήκε νωχελικός στο παιχνίδι με 0/2 τρίποντα, έβαλε το 3ο και προσπάθησε να δώσει βοήθειες σε άμυνα και σε επίθεση, αλλά δεν ήταν στο σχήμα που γύρισε το ματς και ο Αταμάν τον κράτησε στον πάγκο. Είχε 7 πόντους σε 8:35 λεπτά. Βαθμός: 6

Όλεγκ Μπαλτσερόφκσι: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Ιωάννης Παπαπέτρου: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Τζέριαν Γκραντ: Χρειάστηκε λίγα λεπτά για να μπει στο ματς και το έκανε μέσα από την άμυνα. Έδωσε πολύτιμες λύσεις τόσο στην επίθεση με πόντους, όσο και στην άμυνα πάνω στον Καλάθη που έκανε ζημιά στο πρώτο ημίχρονο. Βαθμός:

Κέντρικ Ναν: Ξεκίνησε την αναμέτρηση άστοχος και κάποια στιγμή είχε 2/10 σουτ εντός πεδιάς. Μέσα από την άμυνα όμως μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι και στα κρίσιμα σημεία πήρε και πάλι τον Παναθηναϊκό στις πλάτες του με κομβικά καλάθια που πόνεσαν τη Φενέρ. Τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 10/22 εντός πεδιάς. Βαθμός: 10

Ματίας Λεσόρ: Το θηρίο του Παναθηναϊκού δεν καταλαβαίνει ούτε από ιώσεις, ούτε από χαμένες προπονήσεις. Μπήκε στο ματς και έψαχνε τα πατήματά του, αλλά όταν τα βρήκε κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες, μετρώντας 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Βαθμός: 9

Κώστας Αντετοκούνμπο: Έδωσε πολύτιμες ανάσες στον Λεσόρ σε ένα σημείο που ο Γάλλος άσος κουράστηκε και η Φενέρ έκανε αντεπίθεση. Με την ενέργειά του στην άμυνα έδωσε λύσεις σε κομβικές φάσεις. Βαθμός: 7

Μάριους Γκριγκόνις: Ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με ένα τρίποντο, όμως στη συνέχεια χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ και έχασε τον ρυθμό του, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 5 πόντους. Βαθμός: 6

Χουάντσο Ερνάνγκομεθ: Το καλύτερο παιχνίδι του με τον Παναθηναϊκό. Ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα, είχε 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, και έδωσε λύσεις στην επίθεση όπου χρειάστηκε με 5 πόντους. Ήταν στο σχήμα της ανατροπής του «τριφυλλιού». Βαθμός: 8

Ντίνος Μήτογλου: Στην αρχή φάνηκε να είναι εκτός αγώνα. Ο Αταμάν τον τράβηξε στον πάγκο και τον έριξε και πάλι στο ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο με καθαρό μυαλό και ήταν και πάλι κομβικός με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ σε κρίσιμα σημεία. Βαθμός: 7

Λευτέρης Μαντζούκας: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 74-63: Ο νόμος του ΟΑΚΑ – Θριαμβευτική νίκη με ανατροπή, παραλίγο να κάνει και το θαύμα με τη διαφορά!