0

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε την Λαμία σαν την γάτα με το ποντίκι και ειδικά μετά την αποβολή του Ρούμπεν Μαρτίνεθ στο 39ο λεπτό, τα ποσοστά κατοχής μπάλας ήταν εξωφρενικά, στο δεύτερο ημίχρονο ξεπέρασαν το 80 για τους γηπεδούχους.

Στο τέλος του ματς, το συνολικό ποσοστό κατοχής ήταν 77-23%, όμως υπήρχε ένα ακόμα πιο εντυπωσιακό στατιστικό. Σε ματς που ο Παναθηναϊκός έπαιξε μονότερμα τον αντίπαλο υπέπεσε σε 20 φάουλ, ενώ οι παίκτες της Λαμίας μόλις σε 9!

Μάλιστα υπάρχει κάτι ακόμα πιο εντυπωσιακό. Τα φάουλ στο πρώτο μέρος ήταν 10-8, ωστόσο η Λαμία έβγαλε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, παίζοντας μαζικά πίσω από την μπάλα, κάνοντας μόλις ένα φάουλ, ενώ οι πράσινοι στο ίδιο διάστημα υπέπεσαν σε 10.

Κάπως έτσι, βγήκε η σούμα με τα 20 φάουλ κατά του Παναθηναϊκού και τα 9 της Λαμίας, σε ένα στατιστικό παράδοξο, που αναζητά εξήγηση.

Νικολογιάννης: «Αγνώριστος Παναθηναϊκός, συγκινητικός Μπερνάρ – Πολύ μεγάλη γκέλα»