0

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε μέσα στην Λαμία απέναντι στην τοπική ομάδα με 3-0 σετ.

Οι “πράσινες” δεν έπαιξαν καλά στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Όμως στο τέλος βρήκαν λύσεις και ψυχραιμία ώστε να τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να επικρατήσουν με 25-22. Στο δεύτερο σετ, η Λαμία ξανά έβαλε δύσκολα στο “τριφύλλι”. Οι γηπεδούχες ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μισά. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, πρώτα στο 9-9 και στο 10. Τα φίνα κορίτσια πήραν κεφάλι για πρώτη φορά στο 10-12 με δυο πόντους της Σαμαντάν. Το σετ όμως έληξε στο 25-23 και ο Παναθηναϊκός δεν ισοφάρισε.

Το δεύτερο σετ πήγε πόντο πόντο. Η Λαμία πίεσε σε όλο το γήπεδο, κατά μία έννοια, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να πάρει ασφαλή διαφορά. Αυτό το σκηνικό άλλαξε στο τρίτο, διότι οι φιλοξενούμενες δεν έπρεπε να χάσουν. Με ένα καλό σερί πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων στο σκορ με 2-6. Η Λαμία πίεσε, πάλεψε και “ψαλίδισε” την διαφορά. Πήγε το ματς πάνω από τους 25 πόντους και πήρε την νίκη με σκορ 28–26.

Με Λοντίγκιν στο τέρμα, Σένκεφελντ στην άμυνα και Ιωαννίδη κορυφή η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού!