0

Νέα ήττα σοκ για τον Παναθηναϊκό αφού μετά την Λαμία, ηττήθηκε και από τον ουραγό της βαθμολογίας, Απολλώνιο με 2-3 σετ στο κλειστό του Μετς.

Πολυ δυνατό το πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν μέχρι και με 3 πόντους (5-8), κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι και το 12-15, όμως οι «πράσινες» βρήκαν λύσεις, ισοφάρισαν σε 15-15, πήραν προβαδισμα στο 17-16. Ο Απολλώνιος κατάφερε να πάει πόντο πόντο το σετ, μέχρι να κάνει ο Παναθηναϊκός το 23-22 και να το ολοκληρώσει στο 25-22, παίρνοντας το πρώτο σετ.

Ο Απολλώνιος μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο σετ, πήρα μεγάλο προβάδισμα από το 4-10, αυξάνοντας το σε 7-14, μπορεί ο Παναθηναϊκός να μείωσε σε 12-15, όμως οι φιλοξενούμενες δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, φτάνοντας το σκορ στο 19-22 και κατακτώντας το δεύτερο σετ με 22-25.

Πολύ ωραίο ματς είδαμε και στο τρίτο σετ.  Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 4-1, όμως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να το ανατρέψουν σε 7-10, έφτασαν την διαφορά μέχρι και στο +4 (10-14) όμως οι «πράσινες» με την Γενιτσαρίδη να κάνει φοβερά πράγματα το ανέτρεψαν σε 23-22 και πήραν το τρίτο σετ με 25-22.

Καταιγιστικός στο τέταρτο σετ ο Απολλώνιος. Άνοιξε από νωρίς την διαφορά με 7-10, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ισοφάρισε σε 10-10 αλλά οι φιλοξενούμενες ξανά πήραν το κεφάλι στο σκορ με 10-13, έφτασε την διαφορά μέχρι και στο +8 (12-20), ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 17-23 όμως ο Απολλώνιος δεν άφησε πολλά περιθώριο και ισοφάρισε ξανά στα σετ με 18-25.

Ίδια εικόνα και στο τελευταίο σετ. Με τον Απολώννιο αποφασισμένο να νικήσει το ματς. Πήρε το κεφάλι στο σκορ με 4-7, φτάνοντας στο +5 (8-13) οι «πράσινες» έδειξαν μια μικρή αντίδραση μειώνοντας σε 11-13. Όμως ο Απολλώνιος πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 2-3 σετ με 11-15.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (5/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καρκάσες 11 (9/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.-11% άριστες), Άτκινσον 17 (14/47 επ., 3 μπλοκ), Γκρότους 6 (6/16 επ., 58% υπ.-33% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Σάμανταν 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ), / Ρόγκα (λ, 55% υπ.-30% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη 16 (14/30 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ.-19% άριστες), Κελεσίδη 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ).

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Πήττα 6 (3/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καραντουμάν 19 (17/39 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ.-21% άριστες), Ράπτη 17 (13/44 επ., 4 άσσοι, 58% υπ.-16% άριστες), Καββαδία 13 (7/12 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ασόνια 20 (20/59 επ.), Λάβδα 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 70% υπ.-22% άριστες).

Ο Παναθηναϊκός έχει αποφασίσει να πουλήσει τον Σπόραρ!

Previous article

Καλμαζίδης: «Παίζουμε έναν τίτλο την άλλη εβδομάδα, είμαστε πολύ προβληματισμένοι»