0

Άνετο πέρασμα από την Καρδίτσα για τον Παναθηναϊκό AKTOR, που νίκησε με 87-64 και κοιτάζει το κρίσιμο ντέρμπι της Πέμπτης με τον Ολυμπιακό.

Μια καλή προπόνηση εν όψει του ντέρμπι της Πέμπτης (14/3) με τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ήταν για τον Παναθηναϊκό AKTOR το εκτός έδρας ματς με την Καρδίτσα (87-64) για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στο 19-1 ανέβηκαν οι πράσινοι (9-1 εντός και 10-0 εκτός έδρας), που δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου παραμένουν σε απόσταση μίας νίκης από τους Πειραιώτες και έχουν και το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία μαζί τους.

Ο Ντίνος Μήτογλου κι ο Ματίας Λεσόρ κυριάρχησαν στη ρακέτα, ο Εργκίν Αταμάν άνοιξε το ροτέισον, κράτησε χαμηλά τα λεπτά σημαντικών του παικτών, δεν είχε όμως για ακόμα μία φορά τον Λούκα Βιλντόσα και τον Κώστα Αντετοκούνμπο.

Οι «πράσινοι» του Εργκίν Αταμάν επικράτησαν και επί της Καρδίτσας με 64-87 στην 19η Αγωνισιτκή της Basket League και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας σε καλή μέρα τους ψηλούς του, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους και πλέον στρέφουν τη προσοχή τους στο ματς της Ευρωλίγκα κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στα του ματς, ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο και άφησε την Καρδίτσα να ελπίζει, η οποία προηγήθηκε μάλιστα με 9-6. Αμέσως ο Γκράντ ισοφάρισε, ωστόσο το ματς με τη λήξη του πρώτου πενταλέπτου έφτασε στο 15-14. Η συνέχεια στο σκορ ήταν ανάλογη με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους δύο αντιπάλους ισόπαλους με 22-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε τα «πατήματα» και είδε να «τρέχει» ένα επιμέρους σκορ, 10-20 με το ημίχρονο να «κλείνει» στο 32-42 υπέρ της ομάδας του Εργκίν Αταμάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να «τελειώσουν» από νωρίς τη δουλειά και τρέχοντας ένα σερί 0-6 και προηγήθηκαν με 32-48 μόλις 3‘ από την έναρξη του. Τα τρίποντα των Γκριγκόνις, Μήτογλου και Γκραντ, στη συνέχεια, έδωσαν προβάδισμα 21 πόντων στον Παναθηναϊκό, οι οποίοι, προηγήθηκαν με 38-59, 4′ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι επιθετικές επιλογές και η χαλαρότητα τιμώρησαν τον Παναθηναϊκό που είδαν την Καρδίτσα να μειώνει και να τελειώνει την τρίτη περίοδο με το σκορ  48-65.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού αν και το ματς είχε κριθεί, οι γηπεδούχοι πάλεψαν και μείωσαν το σκορ 5′ πριν τη λήξη του ματς σε, 55-69. Ωστόσο από εκεί και πέρα ανέλαβε ο Καλαϊτζάκης για να βάλει τέλος στις οποίες ελπίδες ενω το σκορ διαμορφώθηκε στο 64-87.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Χριστινάκης, Αγγελής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 7 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 13 (6/9 δίποντα), Καμπερίδης 9 (3/3 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μένεγκα, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας 2, Σάιμπερτ, Γιάνκοβιτς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές), Μπαλτσερόφσκι 9 (4/4 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκραντ 8 (2/2 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 5 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Μήτογλου 15 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 4 (3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σλούκας 2 (1/6 σουτ), Παπαπέτρου 2 (5 ριμπάουντ), Λεσόρ 16 (6/11 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μαντζούκας 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 17/32 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/15 βολές, 30 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 4 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 20 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 28/45 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 13/22 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 8 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη, 14 φάουλ

Η μεγαλύτερη φετινή επιτυχία του Παναθηναϊκού… ως τώρα είναι αυτή!

Αταμάν: «Πήραμε την νίκη αν και είχαμε κούραση»