0

Ο Παναθηναϊκός πετούσε χαρταετό από τον πρώτο πόντο του αγώνα παρότι το Μετς ήταν κατάμεστο και ο ΠΑΟΚ έφυγε με νίκη ουσίας και ψυχολογίας (3–1 σετ) μειώνοντας σε 2-1. Στη Θεσσαλονίκη η σειρά.

O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και με πόντους από μπλοκ των Λινάρδου και Σαμοϊλένκο προηγήθηκε με 6-10, ενώ με Τρούχτσεφ και Φαν Γκάρντερεν οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν του Παναθηναϊκού με 14-19.

Το σύνολο του Μιλενκόσκι συνέχισε την πολύ καλή του εικόνα στο πρώτο σετ, πηγαίνοντας στο +8 με πόντο του Ντεν Ντρις (16-24) και κάνοντας το 0-1 με 16-25 μετά από άστοχο χτύπημα του Κόβαρ.

O Δικέφαλος είχε δυνατή εκκίνηση και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με Τρούχτσεφ (4-7), αλλά ο Παναθηναϊκός με άσο του Ερνάντεζ και πρώτο χρόνο του Βουλκίδη μείωσε στον πόντο (8-9). Από εκεί και έπειτα οι ασπρόμαυροι είχαν το προβάδισμα αλλά οι πράσινοι ήταν συνεχώς πίσω τους (10-12, 14-15), με το καθοριστικό σημείο του σετ να είναι στο σερί του ΠΑΟΚ που τον έφερε μπροστά με +4 (16-20) με χτύπημα του Φαν Χάρντερεν.

Ο Κόβαρ μείωσε σε 18-20 αλλά οι Θεσσαλονικείς επανέφεραν στα δικά τους επίπεδα την απόσταση (20-24) και με 21-25 έκαναν το 0-2 στα σετ, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Στο τρίτο σετ και χωρίς να έχει άλλα περιθώρια, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκε με 7-3 από μπλοκ του Πετρέα. Ο ΠΑΟΚ μάζεψε την διαφορά (9-8) αλλά ο Ερνάντεζ πήρε το… όπλο του και με σερί πόντους έδωσε αέρα στην ομάδα του με 16-11 και 17-12.

Ο Κόβαρ πήγε τους πράσινους στο +7 (22-15) και το 1-2 ήρθε με σχετική ευκολία μετά από πέρασμα του Πρωτοψάλτη που διαμόρφωσε το 25-20.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά και ξέφυγε με 2-6 από πόντο του Τρούχτσεφ και 3-9 στη συνέχεια από μπλοκ άουτ του Βαν Ντεν Ντρις. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με δύο σερί πόντους του Πρωτοψάλτη σε 8-11 και ξαναμπήκε στο σετ, ενώ στο 10-13 όπου οι πράσινοι μείωσαν με τον Κόβαρ, ο Κοκκινάκης δέχθηκε κόκκινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία, σε μία φάση όπου οι ασπρόμαυροι φωνάζουν για διπλή μπαλιά του Κασαμπαλή.

Με λάθος του Βουλκίδη και μπλοκ του Σαμοϊλένκο ο Δικέφαλος πήγε στο +4 (12-16) αλλά ο Πρωτοψάλτης με δύο σερί πόντους μείωσε σε 14-16. Στο φινάλε του σετ ο Τρούχτσεφ ήταν φανταστικός και με τρία μπλοκ και ένα μπλοκ άουτ έδωσε στον ΠΑΟΚ 8 σετ μπολ (16-24), με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει στο φινάλε με 18-25 και 1-3 και να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη στο Μετς, επαναφέροντας την σειρά στο Παλατάκι.

Τα σετ: 16-25, 21-25, 25-20, 18-25

Χιλ: «Η περίπτωση του Παναθηναϊκού είναι πιο πιθανή για τον Χεζόνια»

Ο Ατζούν συνεχάρη τον Τερίμ για τη νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι!