0

Πήρε από νωρίς προβάδισμα ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ, έφτασε γρήγορα στο +6 (9-15), μείωσαν οι γηπεδούχες (12-16) όμως οι «πράσινες» δεν επηρεάστηκαν, άνοιξαν ξανά την διαφορά (14-21) και πήραν το πρώτο σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ηλυσιακός ήταν τρομερός. Πήρε μία καλή διαφορά από νωρίς (10-7), κατάφερε να πάει στο +8 (16-8), μείωσε ο Παναθηναϊκός σε 16-12 όμως οι γηπεδούχες βρήκαν λύσεις, πήγαν ξανά στο +6 (22-16) και κράτησαν το προβάδισμα τους έως το τέλος και ισοφάρισαν στα σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινες» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά, παίρνοντας προβάδισμα με 5-12, ο Ηλυσιακός μείωσε σε 9-13, όμως ο Παναθηναϊκός πήρε νέα καλή διαφορά στο 13-20, όμως και πάλι οι γηπεδούχες κατέβασαν την απόσταση στους τρεις (18-21) δεν κατάφεραν να την ρίξουν και άλλο και οι φιλοξενούμενες πήραν νέο προβάδισμα στα σετ με 21-25.

Στο τέταρτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία διάθεση να το χάσει. Πολύ γρήγορα πήγε στο +6 (5-11), οι γηπεδούχες δεν είχαν άλλες δυνάμεις και οι «πράσινες» το εκμεταλλεύτηκαν φτάνοντας στο +8 (7-15). Η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου περιόρισε την διαφορά στους πέντε (14-19), όμως το «τριφύλλι» με συνεχόμενους πόντους πήρε «καθαρό» τρίποντο με 14-25 και θα αντιμετωπίσει στα Play offs τον έβδομο της κανονικής διάρκειας τους Πρωταθλητές Πεύκων.

Για ποιο λόγο η 2η θέση οδηγεί στο Final 4!