0

Ο Παναθηναϊκός με εξαιρετικό βόλεϊ, νίκησε με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Μετς και ισοφάρισε την σειρά των τελικών σε 2-2 και ο πρωταθλητής θα κριθεί στον πέμπτο τελικό στο «Μελίνα Μερκούρη».

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυναμικά. Πήγε στο +4 πολύ νωρίς (9-5) και κατάφερε να την μεγαλώσεις στους 8 (19-11) με δυνατά σερβίς και συνεχομένους πόντος κυρίως από την Καρκάσες, συνέχισε τις καλές επιθέσεις και κατάφερε το «τριφύλλι» να πάρει το πρώτο σετ με 25-15.

Μετά το κάκιστο για εκείνον πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος στο ξεκίνημα του δεύτερου, παίρνοντας το ελάχιστο προβάδισμα με 3-2 και 4-3. Οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 5-4, με την Χατζηευστρατιάδου να παίρνει πόντο στον πρώτο χρόνο, ενώ η Κούμπουρα έβαλε εκ νέου μπροστά τις φιλοξενούμενες, με 7-6. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 13-11 και 15-13, αλλά με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να ισοφαρίζει εκ νέου, σε 17-17. Η ομάδα του Νέσιτς πέρασε μπροστά με 21-19 και 22-20, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22 με τη Νίζετιχ, αλλά η εξαιρετική Άτκινσον έκανε το 25-23, βάζοντας την ομάδα της μπροστά με 2-0 στα σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 3-1 και με τον Ολυμπιακό να αντιδρά, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο ματς στο +3 (8-5), χάρη σε συνεχόμενους πόντους της Μλεϊνκοβα και μπλοκ της Νίζετιχ. Η ομάδα του Μιτσέλι διατηρήθηκε στο +3 μέχρι η Άτκινσον να αναλάβει ξανά δράση, ισοφαρίζοντας σε 12-12. Ανώτερος ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ, ξέφυγε με 16-13, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 17-17, ενώ με πρωταγωνίστρια την Μλεϊνκοβα στο φινάλε, οι φιλοξενούμενες επικράτησαν με 25-23, μειώνοντας σε 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά μικρή διαφορά νωρίς (13-11), όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει το 16-16. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο +2 σε πολύ κομβικό σημείο (18-20), εκεί ανέλαβε δράση η Άτκινσον, αφού με τρεις προσωπικούς της πόντους το ανέτρεψε σε 22-21 και ολοκλήρωσε την φοβερή νίκη του «τριφυλλιου» η Σαμαντάν με πόντος της που ελέγχθηκε από το video check και οι «πράσινες» πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-15, 25-23, 23-25, 25-23