0

Ο εκπληκτικός Πήγασος με έναν ξένο (!) νίκησε με 3-2 σετ τον πολυδιαφημισμένο αλλά σταθερά προβληματικό εκτός έδρας Παναθηναϊκό που μετά τις απώλειες σε Μίλωνα, Ορεστιάδα παρουσιάστηκε νωθρός και στην Πολίχνη και απομακρύνθηκε κι άλλο από τις πρώτες δυο θέσεις.

O Πήγασος Πολίχνης πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 3-2 (22-25, 25-18, 25-27, 25-21, 17-15), στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση (4-1), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται σε θέση κυνηγού. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν (7-7) και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά στο σκορ (9-12).

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα έως τα τέλη του σετ (18-21), το οποίο διεύρυνε για να φτάσει στο set ball, έχοντας πέντε ευκαιρίες (19-24). O Πήγασος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, «σβήνοντας» τρία set ball του Παναθηναϊκού, ωστόσο η κατάκτηση του πρώτου σετ ήρθε για τους «πράσινους» με σκορ 25-22.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ηρακλή Θεοδώρου έβγαλε ηχηρή αντίδραση κόντρα στους νταμπλούχους Ελλάδας. Από νωρίς βρέθηκε με προβάδισμα τριών (7-4), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια (18-12).

Η ομάδα της Πολίχνης είχε σε εκπληκτική φόρμα τον Μπαρέτο, ο οποίος με ένα επιθετικό κρεσέντο έδωσε στον Πήγασο… αέρα οκτώ πόντων 23-15. Η διαφορά ήταν μη αναστρέψιμη, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στα σετ με σκορ 25-18.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το προβάδισμα, έως τα μέσα του σετ. Αμφότερες έφτασαν να είναι ισόπαλες με σκορ 16-16. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18-16, με τον Παναθηναϊκό ν’… απαντούν με το ίδιο νόμισμα και να φέρνουν ξανά στα ίσα το παιχνίδι (18-18). To σετ οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Παναθηναϊκό να «σβήνει» δύο φορές τo set ball του Πήγασου και τη φορά που βρέθηκε σε θέση set ball κατάφερε να κλείσει το σετ (25-27) και να πάρει προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα (5-9), με τον Πήγασο να βγάζει αντίδραση, ισοφαρίζοντας αρχικά (9-9), αποκτώντας το προβάδισμα στη συνέχεια με τρεις πόντους (15-12). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε από την ομάδα της Πολίχνης, η οποία έφτασε ένα πόντο μακριά στην κατάκτηση του σετ στο +4 (24-20). Η ισοφάριση στα σετ (2-2) ήρθε για τον Πήγασο, με σκορ 25-21, με το παιχνίδι να οδηγείτε στο tie-break.

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο σετ, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά (1-3), βλέποντας τον Πήγασο να ανατρέπει το σκορ (5-4). Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και μετά τον άσσο του Μπάση πέρασαν ξανά μπροστά (8-9), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις με τον Μπαρέτο και πέρασαν μπροστά στο σκορ (13-12).

Οι πρώτοι που έφτασαν σε θέση set ball – match ball ήταν οι φιλοξενούμενοι, με τον Πήγασο να ισοφαρίζει δύο φορές (14-14 και 15-15). Το απαραίτητο σερί εν τέλει για το τέλος του αγώνα έγινε από τους παίκτες του Ηρακλή Θεοδώρου, οι οποίοι έκλεισαν το σετ με 17-15, σημειώνοντας μία ιστορική νίκη για τον σύλλογο.