0

Μέσα στη Γαλλία επί της πρωτοπόρου Ναντ και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά ο Παναθηναϊκός έκανε μαγικό παιχνίδι και καθάρισε την πρόκριση παίρνοντας τα δυο πρώτα σετ μέσα σε 45 λεπτά και συνάμα τη νίκη με 3-1 σετ (16-25, 18-25, 25-23, 19-25). Σφραγίδα Καλμαζίδη στη μεταμόρφωση του τριφυλλιού.

Με φόρα από την κατάκτηση και του δεύτερου πολύ σημαντικού σετ, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (7-11) στην έναρξη του τρίτου σετ. Ωστόσο, ως όφειλε η Ναντ έβγαλε αντίδραση και πήρε κεφάλι στο σκορ (17-16), αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων (20-17).

Σε εκείνο το σημείο, οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση ισοφαρίζοντας δύο φορές (22-22 και 23-23), ωστόσο με ένα σερί 2-0 η γαλλική ομάδα μείωσε σε 2-1 στα σετ με σκορ 25-23.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπορεί να βρέθηκε μπροστά στο σκορ, ωστόσο έχασε άμεσα το προβάδισμα του (7-5). Βέβαια, δεν έμεινε να κυνηγά για πολύ το σκορ, καθώς με επιθετικό σερί πήρε… αέρα τριών πόντων (10-13), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια του σετ (15-21).

Το +5 (18-23) στα τέλη του σετ έμοιαζε μη αναστρέψιμο για τις παίκτριες της Ναντ, με τις «πράσινες» να τελειώνουν το ματς, κατακτώντας το σετ με σκορ 25-19 για το τελικό 3-1, πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρόκριση στους “16” του CEV Challenge Cup.

Σημειώνεται πως οι νταμπλούχες Ελλάδας, στην επόμενη φάση του θεσμού, θα βρεθούν αντιμέτωπες με το φαβορί της διοργάνωσης, την ιταλική Κιέρι από το Τορίνο. Ο πρώτος αγώνας είναι προγραμματισμένος για το τριήμερο 13-15 Ιανουαρίου και ο δεύτερος για το τριήμερο 20-22 του ίδιο μήνα.

Τα σετ: 16-25, 18-25, 25-23, 19-25

ΝΑΝΤ (Σιρίλ Βαταναρά): Κιν 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Τασίρο, Γιάσπερ 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 38% άριστες), Γομάνς 1 (1/11 επ., 36% υπ. – 21% άριστες), Μιμς 17 (13/52 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαμαντάν 11 (6/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρακοτοζαφί (λ, 49% υπ. – 29% άριστες), Λε Ρου (λ), Ρεσπό 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ραταχιρί 6 (5/18 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 40% άριστες), Βίντερ 3 (0/6 επ., 3 μπλοκ), Στούμλερ 11 (11/23 επ., 40% υπ. – 20% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 9 (5/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 27% άριστες), Γκρότους 8 (8/13 επ., 25% υπ. – 0% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2 άσσοι), Ανθούλη 16 (12/34 επ., 4 μπλοκ), Μέντιτς 13 (8/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 30% υπ.  30% άριστες), Μεταξά, Μερκούρη, Νικολογιάννη 6 (6/14 επ., 35% υπ. – 18% άριστες).

Ιωνικός – Παναθηναϊκός: Το κανάλι και η ώρα του αγώνα

Μήνυμα του Σισέ στον κόσμο του Παναθηναϊκού: «Τα λέμε πολύ σύντομα» (pic)