0

Χαλαρός Παναθηναϊκός….αγριεμένη Δάφνη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρός στο παιχνίδι, με τη Δάφνη να εκμεταλλεύεται τη χαλαρότητα του «τριφυλλιού» και να καταφέρνει να παίρνει προβάδισμα στο 2′ με 6-0. Οι «πράσινες» στη συνέχεια με πρωταγωνίστρια τη Θεοδωρομανωλάκη αντέδρασαν και μείωσαν σε 8-7 στο 4΄. Οι φιλοξενούμενες ωστόσο δεν είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, αλλά ούτε και στην άμυνα, με την ομάδα του Μπουμπού με κορυφαίες τις Ουέλς και Σπαθάρου να ξεφεύγει με 13-7 στο 5′. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πάλι και πλησίασε σε 18-16 στο 9′, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τη Δάφνη μπροστά με 23-18.

Σοβαρεύτηκε και επέστρεψε στο ματς

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου το «τριφύλλι» μείωσε σε απόσταση βολής (23-20) με την Χαιριστανίδου, με τις γηπεδούχες να βρίσκουν και πάλι την ευκαιρία στη συνέχεια να ξεφύγουν στο σκορ και με την Ουέλς να γίνεται διψήφια (10 π.), έφτασαν στο +8 (28-20) στο 12′. Οι «πράσινες» στη συνέχεια «αφυπνίστηκαν» κάπως και με τη Ριντ να βγαίνει μπροστά μείωσαν αρχικά σε 30-26 στο 15′ και σε 33-30 στο 17′, με τη Δάφνη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-34.

Πάτησε… γκάζι και +11

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διαφορετικό πρόσωπο την τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα, βρίσκοντας λύσεις στο μαρκάρισμα της Μόρις που έκανε ζημιά ως τότε και με υπομονή στην επίθεση κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς με 38-40 στο 22′. Η ομάδα της Καπογιάννη στο 25′ προηγήθηκε με 42-45 και στο 26′ σε 42-47, «τρέχοντας» σερί 5-0, με τη Ριντ στο 28′ να δίνει στο «τριφύλλι» προβάδισμα με +7 (44-51) και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό μπροστά με διψήφια διαφορά (44-55).

Με την ποιότητά του έφτασε εύκολα στη νίκη

Στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες, χωρίς να έχουν πετύχει ούτε πόντο, με τη Δάφνη να μειώνει σε 46-55 στο 34′ και τη Ριντ μετά από ένα 5λεπτο να σημειώνει το πρώτο καλάθι για το «τριφύλλι», διαμορφώνοντας το 46-57 στο 35′. Η Κάρτερ στο 36′ με τρίποντο έγραψε το 46-60 και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, με το τελικό 56-67 να δίνει την επικράτηση στον Παναθηναϊκό στο φινάλε του 2022.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 36-34, 44-55, 56-67

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο GoogleNews στο Facebook στο Twitter στο Instagram

Δομάζος: «Τεράστιε Πελέ, φίλε μου – Ο σπουδαιότερος που πέρασε από τον πλανήτη»

Χωρίς Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στο ντέρμπι οι «πράσινοι»