0

Η αδιάφορη Ελλάδα με συγκλονιστική κατάθεση ψυχής επικράτησε στην παράταση με 97-92 της Σερβίας για τα προκριματικά του Μουντομπάσκετ.

Η Εθνική Ελλάδας είχε ήδη προκριθεί στην τελική φάση του Μουντομπάσκετ 2023, αγωνίστηκε χωρίς τους μεγάλους σταρ της Euroleague και του NBA, αλλά η νέα γενιά υπό τις οδηγίες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έφτασε σε μια απίθανη νίκη επί της Σερβίας.

Ρογκαβόπουλος (28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και Μωραΐτης (23 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) έκαναν συγκλονιστική εμφάνιση, με όλα τα παιδιά να καταθέτουν τη ψυχή τους στο παρκέ και να οδηγούν την Ελλάδα σε έναν μεγάλο θρίαμβο.

Παρότι βρέθηκαν με 13 πόντους πίσω, έστειλαν το ματς στην παράταση (80-80), όπου ο Ρογκαβόπουλος με καταιγισμό τριπόντων έκρινε το παιχνίδι.

Η Σερβία, που είχε ως πυλώνα της τον Νικολα Μιλουτίνοφ, ήθελε τη νίκη για να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στην τελική φάση του Μουντομπάσκετ (το ερχόμενο καλοκαίρι σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία), αλλά πλέον θα πρέπει να επικρατήσει την τελευταία αγωνιστική στο Βελιγράδι της Μεγάλης Βρετανίας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η αστοχία της Εθνικής στα σουτ δύο πόντων (0/8) στο πρώτο δεκάλεπτο, στοίχισε στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, το οποίο βρέθηκε σε μειονεκτική θέση (8-15 στο 10΄). Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο «έδεσε» η άμυνα της «γαλανόλευκης», o Ρογκαβόπουλος βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, ο Χατζηδάκης «χτύπησε» κοντά στο καλάθι και η Εθνική με επιμέρους σκορ 12-6 μείωσε σε 20-21 στο 14΄. Η σερβικη απάντηση, όμως, ήταν άμεση και ανεβάζοντας την παραγωγικότητα της έτρεξε δικό της επιμέρους σκορ 8-15, εξασφαλίζοντας μία διαφορά ασφαλείας (28-36), την οποία κράτησε μέχρι το ημίχρονο (30-39).

Η διάρκεια των Σέρβων σε επίθεση και άμυνα χάρισε στους «πλάβι» για πρώτη φορά μία διψήφια διαφορά (33-44 στο 23΄), η οποία πήρε τη μέγιστη τιμή της στο 25΄ (+13, 35-48). Ένα ξέσπασμα της Εθνικής από τα 6,75 έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (41-50), αλλά ο Γέρεμιτς είχε τις απαντήσεις για το 41-53. Η τρίτη περίοδος, πάντως, ολοκληρώθηκε με τον Μωραΐτη να σημειώνει από τα 20 μέτρα (!) το τρίποντο της χρονιάς, διαμορφώνοντας στην εκπνοή το 55-62 στο 30΄.

Το buzzer beater τρίποντο του Έλληνα γκαρντ άναψε τη… φλόγα και οι διεθνείς με οδηγό τον Ρογκαβόπουλο συνέχισαν την αντεπίθεση στον… επίλογο του αγώνα, μειώνοντας στο 33΄ σε 63-65. Με σεμιναριακή άμυνα, μάλιστα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πέτυχε την ολική ανατροπή και με τρίποντο του Μωραΐτη στο 36΄ έγραψε το 71-68! Ο Γιάραματς πέτυχε γρήγορα την ισοφάριση, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν χέρι-χέρι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Σέρβοι προσπάθησαν στο φινάλε του αγώνα να εκμεταλλευτούν την εμπειρία του Μιλουτίνοβ κοντά στο καλάθι και ο δυναμικός σέντερ έγραψε το 78-80 στα 47΄΄ για τη λήξη. Ωστόσο, ο Μωραΐτης ήταν ασυγκράτητος και στα 25΄΄ διαμόρφωσε το 80-80 με λέι απ, στέλνοντας το ματς στην παράταση, καθώς ο Γιάραματς δεν βρήκε το νικητήριο τρίποντο στα 4΄΄.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και μετά από μία εκκίνηση γεμάτη λάθη και από τις δύο ομάδες, ο Ρογκαβόπουλος «όπλισε» από τα 6,75 και με τρία κολλητά τρίποντα έγραψε το 89-85 στο 44΄, πριν ο Χατζηδάκης «κλειδώσει» τη νίκη στα 37΄΄, διαμορφώνοντας το μη αναστρέψιμο όπως εξελίχθηκε 91-87…

Δεκάλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80 κ.α., 97-92.

ΕΛΛΑΔΑ (Σωτήτης Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 10 (2), Μωραΐτης 23 (3), Μουράτος 9 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (5), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8, Γόντικας 6, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3 (1), Τσαλμπούρης 2.

ΣΕΡΒΙΑ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Ντάνγκουμπιτς 6, Νταβίντοβατς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Ραντάνοβ 7, Γέρεμιτς 9 (3), Γιόβιτς 5, Μιλουτίνοβ 24, Ρίστιτς 10, Σίμανιτς, Ουσκόκοβιτς.

Γιοβάνοβιτς: «Μια νίκη στο ντέρμπι θα μας δώσει ψυχολογία για τα πλέι οφ»