0

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε στις λεπτομέρειες την ήττα από τον Ολυμπιακό με 74-76 στο ΟΑΚΑ, σε ένα παιχνίδι το οποίο ωστόσο σημαδεύτηκε από διαιτητικά παρατράγουδα και μάλιστα στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι «πράσινοι» φωνάζουν για τη διαιτησία του ντέρμπι, κυρίως για την τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Ουίλιαμς πήγε για την διείσδυση με τον Φαλ να βγάζει σε πρώτο χρόνο την άμυνα, όμως στη συνέχεια ο σέντερ του Ολυμπιακού έχει χτυπήσει ξεκάθαρα το χέρι του Παπαγιάννη. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός είχε συμπληρώσει πέντε ομαδικά φάουλ, άρα ο Έλληνας σέντερ θα σούταρε δύο βολές και θα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση!

Σερέλης: «Ήταν φάουλ αλλά εμείς πρέπει να φτιάξουμε μια ομάδα που θα κερδίζει και αυτές τις αποφάσεις»