0

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία ντροπιαστική εμφάνιση και ηττήθηκε από το Περιστέρι με 73-58 στα πλαίσια του δεύτερου ημιτελικού των Playoffs της Basket League. Στο 1-1 η σειρά, με το επόμενο ματς να διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.

Ντροπιαστική εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό στον 2ο ημιτελικό κόντρα στο Περιστέρι γνωρίζοντας βαριά ήττα με 73-58. Πλέον, η σειρά μεταφέρετε στο ΟΑΚΑ για το 3ο παιχνίδι της σειράς.

Οι «πράσινοι» δεν μπήκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στο κλίμα της αναμέτρησης, ήταν εξαιρετικά άστοχοι (3/26 τριπ.,14 λάθη), δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση, με το Περιστέρι να μην αφήνει την ευκαιρία να πέσει… κάτω και να «σέρνει» το «τριφύλλι» σε τουλάχιστον 4 ματς, ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικών της Basket League σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία, έχασε στη διάρκεια του παιχνιδιού τους και τον Λευτέρη Μποχωρίδη, με το θέμα να γίνεται άλυτο και την ομάδα του Σερέλη να είναι προβλέψιμη στην επίθεση και να έχει «τρύπες» στην άμυνα. Πριν περίπου ένα μήνα τον κέρδισε 96-89. Αυτή τη φορά το έργο του Περιστερίου ήταν πιο εύκολο.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν οι Μίρο Μπιλάν και Μάρκους Ντένμον, που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 14 πόντους ο καθένας, με τον Σίλβεν Φρανσίσκο να προσθέτει άλλους 12.

Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, οι μοναδικοί που διασώθηκαν ήταν οι Ματέους Πονίτκα, που πέτυχε double-double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με άλλους 13.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε δυνατά από την αρχή, σε αντίθεση με το ματς στο ΟΑΚΑ, έπαιξε στο όριο του φάουλ από την αρχή στην άμυνα, κάτι που συνέχισε σε όλο το παιχνίδι και κράτησε τον Παναθηναϊκό στους 58 πόντους.

Το τριφύλλι ήταν σε κάκιστη μέρα επιθετικά (3/26 τρίποντα, 14 λάθη) με τους Πάρις Λι, Γκριγκόνις, Γκουντάιτης και Παπαγιάννη να μένουν στα ρηχά και να μην βοηθάνε καθόλου τον Παναθηναϊκό.

Η αναμέτρηση:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 6-0, με τους «πράσινους» να υποπίπτουν σε συνεχείς λάθη. Το τρίποντο του Μαντζούκα έφερε το «τριφύλλι» στο -1 (10-9), με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει ρυθμό. Οι αθλητές του Βασίλη Σπανούλη απάντησαν άμεσα και με νέο σερί έφτασαν στο +7 (18-11). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -1 (18-17).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (25-21), με το «τριφύλλι» να μην μπορεί να προσπεράσει. Στα επόμενα τρία λεπτά οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με τις δυνατές άμυνες να κυριαρχούν στο παρκέ. Το καλάθι του Λι διαμόρφωσε το 31-27, με την εικόνα των «πρασίνων» να είναι… τραγική. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το Περιστέρι να προηγείται με 33-29.

Το τρίποντο του Ντένμον ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (39-29). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στο +14 (46-32), με τους «πράσινους» να…μην υπάρχουν στο παρκέ. Η… κατρακύλα συνεχίστηκε, με τους αθλητές του Βασίλη Σπανούλη να εκτοξεύουν την διαφορά στο +16 (59-43). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -15 (61-46).

Με τον Πονίτκα να βγαίνει… μπροστά, το «τριφύλλι»… έκανε ένα σερί και μείωσε σε 61-53. Παρά το καλό ξεκίνημα, οι «πράσινοι» εμφάνισαν ξανά τον… κακό εαυτό τους, με την διαφορά να ξεφεύγει στους δεκατρείς (68-55). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 73-58 και το Περιστέρι ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 15-12, 28-17, 12-12

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 14 (10 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 12 (6 ασίστ), Ντένμον 14 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 6, Κόλμαν 5, Μωραΐτης 5 (3 ασίστ), Πουλιανίτης 9 (7 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 6, Περσίδης, Χάμερ 2, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης, Πονίτκα 17 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 4 (1/6 σουτ), Μαντζούκας 6, Γκουντάιτις 5, Π. Καλαϊτζάκης 13 (5/7 δίποντα) Λι 6 (0/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 2 (8 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5, Γ. Καλαϊτζάκης, Γουίλιαμς.