0

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από το Περιστέρι με 76-71 στα πλαίσια του τέταρτου ημιτελικού των Playoffs της Basket League. Στο 2-2 η σειρά και η πρόκριση θα κριθεί στον 5ο ημιτελικό!

Τραγική εικόνα από το «τριφύλλι» για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στο Περιστέρι. Ο επηρεασμένος από τον τραυματισμό Λι, καθώς και η απουσία καθαρού άσσου αφού ο Ουόλτερς είναι εκτός λίστας στην Basket League οδήγησαν τους «πράσινους» σε κάκιστες επιλογές. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να στείλουν την σειρά σε πέμπτο ματς.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά και έμειναν κοντά στο σκορ (6-7), χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στα πρώτα λεπτά. Το καλάθι και φάουλ του Γκουντάιτις έφερε το «τριφύλλι» στο +6 (7-13), ξεφεύγοντας στο σκορ. Ένα σερί έξι διαδοχικών πόντων επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 13-13, διαγράφοντας μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα την «πράσινη» διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Περιστέρι να προηγείται με 21-15.

Αρκετά άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους όμως να ανεβάζουν την διαφορά στους οκτώ (25-17). Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Φρανσίσκο στον αιφνιδιασμό εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (32-19). Το προβάδισμα των γηπεδούχων διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (39-25), με τον Παναθηναϊκό να είναι… απών από το ματς. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με το Περιστέρι να βρίσκεται στο +14 (41-27).

Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (47-34), με τους «πράσινους» να παίζουν… κάκιστα και το Περιστέρι να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πλησιάσουν στους πέντε πόντους (51-46) μετά από ώρα. Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Ουίλιαμς διαμόρφωσαν το (57-53), με τον Σπανούλη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να υπολείπεται τεσσάρων πόντων του Περιστερίου (59-55).

Το τρίποντο του Ραντάνοφ ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (63-55), με τον Γκριγκόνις να απαντάει άμεσα (63-57). Ένα… αδιανόητο καλάθι του Φρανσίσκο διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +10 (67-57), με τον Σερέλη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Πονίτκα, μ’ ένα απίστευτο φόλοου κάρφωμα, μείωσε την διαφορά στους τέσσερις (69-65), 2:07 πριν την λήξη. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 76-71, με την σειρά να οδηγείται σε 5ο παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 24 (3/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ντένμον 6 (0/5 σουτ, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 9 (1), Κόλεμαν 2, Μωραΐτης (3 λάθη), Ραντάνοβ 15 (2), Περσίδης 2, Χάμερ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Παπαγιάννης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 2, Πονίτκα 10, Γκριγκόνις 20 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Π. Καλαϊτζάκης 2 (1/5 σουτ), Λι 5 (1), Γουίλιαμς 10 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 11 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 19/35 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 14/20 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/34 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 22/29 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 18 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Αμυντικό χαφ, box-to-box και ένα «10άρι»: Αναβάθμιση στον άξονα με 2+1 μεταγραφές θέλει ο Γιοβάνοβιτς

Κλειδί για τη μεταγραφή του Λινγκρ το ψηστήρι του τριφυλλιού εδώ και τέσσερις μήνες!