0

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις για το 2024 ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πριν την πρώτη αναμέτρηση με την Ναντ για τα προημιτελικά του CEV Challenge Cup, πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη με 3-1 σετ (23-25, 25-17, 25-19, 25-21, 37-35) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» στο πρώτο σετ παρουσιάστηκαν νωθρά, γεγονός που έδωσε το προβάδισμα στον Άρη (3-5). Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε προσωρινά το σκορ (10-7), με τις φιλοξενούμενες ν’ απαντούν με το ίδιο νόμισμα και στα τέλη του σετ να παίρνουν διαφορά τριών πόντων (17-20). Την απόσταση αυτή διαχειρίστηκε πολύ σωστά η ομάδα από την Θεσσαλονίκη, η οποία βρέθηκε με δύο set balls, για ν’ ανοίξει το σκορ στα σετ με σκορ 23-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκε με στόχο να βγάλει αντίδραση, κάτι το οποίο απέδειξε και εντός των τεσσάρων γραμμών. Από νωρίς βρέθηκε να προηγείται με double score (12-6), διατηρώντας την ομάδα του Άρη σε μονοψήφιο αριθμό πόντων για μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι «πράσινες» είχαν… αέρα 11 πόντων (20-9), φτάνοντας στην ισοφάριση χωρίς κανένα πρόβλημα (25-17).

Παρόμοια έκβαση για τις παίκτριες του Παναθηναϊκού είχε το τρίτο σετ. Οι γηπεδούχες πήραν απόσταση έξι πόντων από πολύ νωρίς, ωστόσο είδαν τον Άρη ν’ ανατρέπει το σκορ στα μέσα του σετ (16-17). Βέβαια, με το σκορ στο 18-18, οι νταμπλούχες Ελλάδας έκαναν ένα σερί 6-1, έχοντας πέντε ευκαιρίες για να πάρουν το σετ. H ανατροπή στα σετ ήρθε για τον Παναθηναϊκό με σκορ 25-19.

Μετά το το 2-1 του Παναθηναϊκού στα σετ, ο Άρης ήταν με την πλάτη στον τοίχο και κλήθηκε να βγάλει αντίδραση. Οι φιλοξενούμενες πήραν το προβάδισμα (3-6), το οποία διατήρησαν μέχρι τα μέσα του σετ (11-13). Οι γηπεδούχες ανέτρεψαν το σκορ και στην τελική ευθεία βρέθηκαν στο +2. Οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν και μάλιστα ήταν οι πρώτες που βρέθηκαν σε set ball (24-25). To σετ συνεχίστηκε με πολλές ισοπαλίες και τον Άρη να χάνει ακόμη επτά set ball. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μετά από ώρα σε match ball (33-32), χάνοντας στη συνέχεια άλλα δύο. Με το σκορ στο 35-35, οι «πράσινες» έκαναν σερί 2-0 κλείνοντας το σετ με 37-35 για τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-17, 25-19, 37-35

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 22 (20/42 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ.-15% άριστες), Άτκινσον 15 (13/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (13/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ.-25% άριστες), Παπαφωτίου 4 (0/1 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σάμανταν 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 27% υπ.-18% άριστες), Ρόγκα (λ, 61% υπ.-28% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαριδη 1 (1/1 επ.), Κελεσίδη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 15 (14/52 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ.-17% άριστες), Νεσίμοβιτς 10 (7/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 12 (8/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιούρντζα 12 (12/39 επ., 56% υπ.-19% άριστες), Στεντίλ 6 (3/24 επ., 3 μπλοκ), Ξανθοπούλου 4 (2/3 επ., 2 άσσοι) / Θεοδοσίου (λ, 48% υπ.-19% άριστες), Αποστολίδου, Παπαδοπούλου 1 (1/2 επ.).

Επιστρέφει ο Παπαπέτρου στο ματς με το Λαύριο!