0

Τα «φίνα κορίτσια» γνώρισαν την ήττα με 3-2 σετ από τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό της Volley League στο κλειστό του Ρέντη.

Οι «πράσινες» που αγωνίστηκαν χωρίς τη Γκρόθες πάλεψαν για το μπρέικ αλλά γνώρισαν την ήττα στις λεπτομέρειες. Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ κορυφαία σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν η Άτκινσον 28 (25/67 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο κλειστό του Μετς την Τετάρτη 17 Απριλίου στις 5.30μ.μ. και θα μεταδοθεί από το PAO TV.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 8-4, όμως οι «πράσινες» ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν σε 12-12 κι εν συνεχεία πέρασαν μπροστά με 14-15. Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν μαζί μέχρι το +3 (22-19) των γηπεδούχων για το 1-0 με 25-20.

Μαζί πορεύτηκαν οι δυο ομάδες στο δεύτερο σετ μέχρι το +3 (12-9) των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με σερί 0-3 σε 12-12 και πέρασε μπροστά. Χωρίς να χάσει το προβάδισμα έφτασε πρώτος σε set ball (22-24) και η Άτκινσον ήταν αυτή που τέλειωσε τη δουλειά για το 1-1 σετ με 22-25.

Οι «πράσινες» δε βρήκαν ρυθμό στο επόμενο σετ με τις γηπεδούχες να το εκμεταλλεύονται και να χτίζουν από νωρίς διαφορά (12-6) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος για το 2-1 με 25-9.

Το «τριφύλλι» μπήκε καλά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 3-6, ωστόσο ήρθε η ισοφάριση σε 6-6 λίγο αργότερα. Οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 8-6 όμως ήταν η σειρά του ΠΑΟ να φέρει το σκορ στα ίσα (8-8). Ο Ολυμπιακός έχτισε εκ νέου διαφορά (11-8), όμως με σερί 0-5 ο Παναθηναϊκός την έσβησε και μπήκε σε θέση οδηγού με 11-13. Οι «πράσινες» του κόουτς Νέσιτς πήραν αέρα +5 (14-19) και κράτησαν την απόσταση μέχρι το set ball (20-24). Ο Ολυμπιακός έσβησε το πρώτο αλλά ο ΠΑΟ έκανε το 2-2 με 21-25.

Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα και πέρασαν μπροστά με 8-5, όμως οι «πράσινες» κατάφεραν να μειώσουν σε 9-8 λίγο αργότερα. Οι ερυθρόλευκες πήραν εκ νέου προβάδισμα +3 (12-9) αλλά με την Άτκινσον να τελειώνει επιθέσεις ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 13-13. Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος σε match ball (14-13) και παρόλο που οι «πράσινες» έδωσαν παράταση στο σετ (14-14) δε μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη (18-16).

Ο προπονητής της ομάδας Ντράγκαν Νέσιτς ανέφερε: «Μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο σπουδαίες ομάδες. Έγινε μάχη αλλά δυστυχώς χάσαμε. Ήταν όμως μόνο το πρώτο παιχνίδι και πρέπει να προετοιμαστούμε τώρα για τον αγώνα στην έδρα μας. Θα δούμε αν η Μάρετ θα είναι έτοιμη να παίξει. Κάποιες λεπτομέρειες στα κρίσιμα παιχνίδια έκαναν την διαφορά σήμερα. Όμως αξίζουν συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου. Είμαι ικανοποιημένος από το πως έπαιξαν. Στο φινάλε ήμασταν μέσα στο παιχνίδι αλλά ο άσσος της Νίζετιχ με την τεχνική που χρησιμοποίησε ήταν πολύ δύσκολο και της αξίζουν συγχαρητήρια. Όμως και εμείς σερβίραμε καλά, απομακρύναμε τον Ολυμπιακό από το σερβίς σε πολλά σημεία του αγώνα και βρεθήκαμε κοντά στη νίκη».

Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Τσάλεντζ ρέφερι: Φραγκάκης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Γεώργας, Γραμματεία: Μπίτσικα.