0

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να επιστρέψει στο παιχνίδι, είχε τον Γιώργο Παπαγιάννη σε εντυπωσιακή βραδιά, αλλά ο Έλληνας σέντερ ήταν απελπιστικά μόνος

Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Κέντρικ Πέρι:  Πέρασε και δεν ακούμπησε. Ο Αμερικανός γκαρντ δεν βοήθησε καθόλου, πήρε κακές επιλογές στην επίθεση και αμυντικά ήταν μακριά από τον συνηθισμένο του έστω εαυτό. Από τους χειρότερους του «τριφυλλιού». Βαθμός: 1

Ντάριλ Μέικον: Ο Αμερικανός γκαρντ το τελευταίο χρονικό διάστημα είναι ντεφορμέ, όμως δίνει ενέργεια στην ομάδα και προσπαθεί να φανεί θετικός για τον Παναθηναϊκό. Κόντρα στον Ολυμπιακό δεν τα κατάφερε, όντας μακριά από τα επιθετικά στάνταρ του με 3/12 σουτ εντός πεδιάς. Βαθμός: 5

Γιώργος Παπαγιάννης: Μία ομάδα μόνος του ο σέντερ του Παναθηναϊκού, που ήταν κυρίαρχος και στις δύο ρακέτες σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην Euroleague. Δεν είχε όμως κάποιον συμπαραστάτη και κουράστηκε στο τέλος, αφού αγωνίστηκε για 36:52 λεπτά. Ακόμα ένα double double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.  Βαθμός: 9

Λευτέρης Μποχωρίδης: Από τα κρυφά χαρτιά του Πρίφτη στο ματς, με τον Έλληνα γκαρντ να ξεκινάει στην αρχική πεντάδα και δίνει πολύτιμες λύσεις, ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Βαθμός: 7

Βασίλης Καββαδάς: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Ιωάννης Παπαπέτρου: Ακόμα ένα παιχνίδι για τον αρχηγό του «τριφυλλιού» που δεν βοήθησε τον Παναθηναϊκό. Ήταν άστοχος στην επίθεση, ενώ αντιμετώπισε προβλήματα με την περιφέρεια του Ολυμπιακού. Έμεινε στο παρκέ για σχεδόν 30 λεπτά και με τη απουσία του Σαντ Ρος, αλλά συνολικά ήταν αρνητικός. Βαθμός: 4

Λεωνίδας Κασελάκης: Το παιχνίδι δεν του πήγε από την αρχή. Αστόχησε σε σουτ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στη συνέχεια πήγε κοντά στο καλάθι, αλλά δεν κατάφερε να βρει σκορ ούτε από εκεί. Βαθμός: 5

Οκάρο Ουάιτ: Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι», κερδίζοντας πολλές από τις μάχες που έδωσε, αλλά στην επανάληψη έριξε ρυθμό. Το ταμείο όμως για τον Αμερικανό ήταν θετικό, σε μία… τίμια εμφάνιση. Βαθμός: 6

Νεμάνια Νέντοβιτς: Ήταν σημείο αναφορά στην επίθεση του Παναθηναϊκού για ακόμα μία φορά. Στο μοναδικό που υστέρησε σε σχέση με τον Παπαγιάννη ήταν η άμυνα, όπου δεν μπόρεσε να βοηθήσει, όπως ο θηριώδης σέντερ. Βαθμός: 8

Τζέρεμι Έβανς: Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός:

Λευτέρης Μαντζούκας: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Νεοκλής Αβδάλας: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Τα highlights του αιώνιου ντέρμπι

Πρίφτης: «Θα αποφασίσουμε στην πορεία σε ποια θέση θα είναι η κίνηση που θα κάνουμε»