0

Ο Φεντερίκο Μακέντα δεν έχει σκοράρει για 18 σερί αγώνες (μαζί με τα φιλικά) και καλείται να βρει ξάνα τον καλό του εαυτό.

Δεν διανύει και τις καλύτερες μέρες του στον Παναθηναϊκό ο Φεντερίκο Μακέντα, έχοντας χάσει την θέση του στην βασική ενδεκάδα και βλέποντας τον χρόνο συμμετοχής του να έχει μειωθεί αισθητά σε αυτές τις πρώτες 5 αγωνιστικές. Ο Ιταλός επιθετικός – που μόνιμα έρχεται σε κάθε μεταγραφική περίοδο στο προσκήνιο και μόνιμα βγαίνει πρώτος πράσινος σκόρερ – δεν έχει βρει δίχτυα για 11 συνεχόμενα παιχνίδια (δεν αγωνίστηκε στην πρεμιέρα με τον Απόλλωνα Σμύρνης, οπότε αυτό δεν μετράει στην λίστα).Αν προσθέσουμε και 7 τα φιλικά του καλοκαιριού (σε δύο δεν είχε έπαιξε) τότε το σερί αυξάνεται στα 18 ματς δίχως γκολ για τον 30χρονο άσο.

Μάλιστα την δεδομένη χρονικά στιγμή είναι ο 3ος επιθετικός στην άτυπη ιεραρχία, πίσω από τον Καρλίτος και τον Φώτη Ιωαννίδη. Ο ανταγωνισμός έχει μεγαλώσει, με τον Ιωαννίδη να είναι κλασικό φορ περιοχής, δυναμικός, εξελίξιμος και ο Καρλίτος είναι αρκετά ανεβασμένος.Αυτό σημαίνει ότι η πρόκληση για τον ”Κίκο” είναι μεγαλύτερη. Αν και παραδοσιακά αργεί να πάρει μπρος.

Στις 11 Απριλίου ο Παναθηναϊκός έπαιζε ντέρμπι “αιωνίων” στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” κόντρα στον Ολυμπιακό, στο 27′ ο Μακέντα πήρε την πάσα από τον Χατζηγιοβάνη και με πολύ ωραία ενέργεια κέρδισε το πέναλτι από τον Σεμέδο. Ο Ιταλός φορ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε το πρώτο του γκολ κόντρα στους “ερυθρόλευκους”.Αυτό ήταν και το τελευταίο του γκολ μέχρι και σήμερα.

Εκείνη την περίοδο βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση, πετυχαίνοντας γκολ σε 4 σερί παιχνίδια. Πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό είχε σκοράρει από ένα τέρμα σε δύο παιχνίδια στην Λεωφόρο απέναντι στον ΠΑΟΚ (2-1 και 3-0, έκανε το 1-0 και στις δύο περιπτώσεις) και ενδιάμεσα σημείωσε δύο γκολ στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα (2-2).

Ο Φεντερίκο Μακέντα έχει αποδείξει ότι είναι ξεκάθαρα ποιοτικός παίκτης και λείπει έστω κι αν αυξήθηκαν οι εναλλακτικές (μην ξεχνάμε ότι έχει αγωνιστεί και στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ).Τις τρεις προηγούμενες χρονιές ήταν ο πρώτος σκόρερ του “τριφυλλιού” με πάνω από δέκα γκολ σε κάθε σεζόν. Για την ακρίβεια 12 το 2018-19, 15 το 2019-20 και 10 το 2020-21.Ο Παναθηναϊκός τον χρειάζεται και ο Μακέντα καλείται να ξαναβρεί τον καλό του εαυτό.

Τα γκολ, αδιαμφισβήτητα, είναι αυτά που δίνουν τροφή στους επιθετικούς και αν ο Ιταλός έψαξε μάταια το πρώτο του φετινό τέρμα, θα έδινε ώθηση, ψυχολογία και περισσότερη άνεση στον αγωνιστικό χώρο. Ερωτηματικό ο χρόνος συμμετοχής του.

Το επόμενο παιχνίδι του Παναθηναϊκού είναι το ερχόμενο Σάββατο στην Λεωφόρο (20:30) με αντίπαλο τον νεοφώτιστο Ιωνικό (ο οποίος έχει ξεκινήσει καλά, με 5 βαθμούς εώς τώρα). O Μάκε δεν θα προλάβει να είναι έτοιμος για τον αγώνα καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον αγκώνα του. Χάνεται μια καλή ευκαιρία ώστε να προσπαθήσει να λύσει … τον γόρδιο δεσμό στο σκοράρισμα για φέτος.

Ο Ιταλός είχε ταλαιπωρηθεί από κάκωση στο αριστερό χέρι, όπως διαβάσατε στο paopantou τις προηγούμενες μέρες, του είχαν βάλει ένα μικρό νάρθηκα.Οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ του και φαίνεται ότι δεν θα βρίσκεται στην διάθεση του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ενώ δεν προλαβαίνει ο Φώτης Ιωαννίδης. Οπότε αναβάλλεται όπως όλα δείχνουν το comeback.

Με φόντο και το ματς του”τριφυλλιού” στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα σε μια έδρα που ο Μακέντα έχει βάλει 4 γκολ!

Αναλυτικά οι αγώνες και τα λεπτά που αγωνίστηκε ο Μακέντα σε αυτά τα παιχνίδια που δεν σκόραρε :

Παναθηναϊκός – Άρης 18/04/2021 1-2 (Bασικός και αντικαταστάθηκε από τον Καρλίτος στο 80′)

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 21/04/2021 1-1 (Μπήκε στο 70′ στην θέση του Καρλίτος)

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 25/04/2021 0-0 (Βασικός και έγινε αλλαγή στο 88′ από τον Καρλίτος)

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 05/05/2021 2-2 (Βασικός και βγήκε στο 66′ για να μπει ο Καρλίτος)

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 09/05/2021 0-1 ( Βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο. Έχασε πέναλτι)

Άρης – Παναθηναϊκός 12/05/2021 0-0 (Βασικός και βγήκε αλλαγή στο 75′, στην θέση του μπήκε ο Καραγιάννης)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 16/05/2021 1-4 (Βασικός και αντικαταστάθηκε στο 67′ από τον Ενγκμπακοτό)

Παναθηναϊκός – Απόλλωνας Σμύρνης 11/09/2021 4-0 (Δεν αγωνίστηκε καθόλου)

Πας Γιάννενα – Παναθηναϊκός 18/09/2021 1-0 (μπήκε στο 79′ αντί του Καρλίτος)

Άρης – Παναθηναϊκός 22/09/2021 1-0 (Αντικατέστησε τον Ιωαννίδη στο 87′)

Παναθηναϊκός – Βόλος 26/09/2021 5-1 (Μπήκε στο 71′ αντί του Ιωαννίδη)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 03/10/2021 0-0 (Αντικατέστησε τον Χατζηγιοβάνη στο 79′)

Συν τα φιλικά
Παναθηναϊκός – Αλ Τααβόν 22/07/2021 1-1 (Βγήκε στο ημίχρονο, όπως και άλλοι παίκτες, καθώς ήταν το πρώτο φιλικό προετοιμασίας)

Άλκμααρ – Παναθηναϊκός 25/07/2021 3-0 (Βασικός και έγινε αλλαγή στο 60′ αντί του Ιωαννίδη)

Φένλο – Παναθηναϊκός 31/07/2021 2-2 (Μπήκε στο 46′ στην θέση του Ιωαννίδη)

Παναθηναϊκός – Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ 06/08/2021 2-2 (Δεν έπαιξε)

Παναθηναϊκός – ΑΠΟΕΛ 10/08/2021 1-1 (Δεν αγωνίστηκε)

Μίλαν – Παναθηναϊκός 14/08/2021 2-1 (Βασικός, στο 46′ έγινε αλλαγή αντί του Ιωαννίδη)

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 21/08/2021 1-2 (Βασικός και αντικαταστάθηκε στο 62′ από τον Καρλίτος)

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 28/08/2021 1-1 (Μπήκε αλλαγή στο 46′ αντί του Ιωαννίδη)

Παναθηναϊκός – Λαμία 04/09/2021 3-2 (Βασικός και βγήκε στο 70′ για να μπει ο Καρλίτος)

πηγή: paopantou.gr

Παπαπέτρου: Τα έβαλε όλα στη Βιτόρια… έχασε το τελευταίο (video)